Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jadwiga Korczakowska - biografia, życiorys

Jadwiga Korczakowska urodziła się 6 lutego 1906 roku w Słupi Nowej. Jest jedną z najbardziej znanych i popularnych autorek tekstów dla najmłodszych czytelników.

Artystka miała wiele zainteresowań. Uwielbiała literaturę, sztukę i teatr. Zdecydowała się na edukację w szkole dramatycznej. Ukończyła ją z powodzeniem. Następnie uczyła się rysunku w Szkole im. Gersona. Jak widać, posiadała zdolności manualne, była utalentowana plastycznie. Debiut literacki Jadwigi Korczakowskiej datuje się na rok 1926. Pisarka rozpoczęła wówczas współpracę z tygodnikiem „Kobieta w świecie”. Dla tej gazety pisała przez kilka lat. Jednocześnie marzyła o karierze pisarskiej i swoje pragnienia zamierzała zrealizować. W roku 1932 opublikowała swój pierwszy utwór zatytułowany „Jędrusiowie bajki”. Książka została przyjęta przez krytykę oraz czytelników z entuzjazmem. W ciągu swojego życia napisała ponad pięćdziesiąt utworów dla dzieci i młodzieży. Do najbardziej znanych należą między innymi: „Bułeczka”, „Chiński dwór”, „Dwie Marysie”, „Dzieci z podwórka”, „Filipek”, „Mały”, „Krokusy”, „Otwarte drzwi”, „Przygody Joanny”, „Spotkanie nad morzem” czy też „Zabawa w chowanego”.

Jadwiga Korczakowska w roku 1934 przeniosła się do Torunia. Mieszkała tam do roku 1939. W tym czasie nawiązała współpracę z miesięcznikiem „Teka Pomorska”. Wkrótce artystka została jego współredaktorką. W roku 1939 pisarka przeniosła się do Warszawy. Nad swoją twórczością pracowała już do końca życia. Nadal pisała utwory dla dzieci, poszerzyła jednak swoją działalność o słuchowiska radiowe oraz scenariusze widowisk i spektakli scenicznych. Czytelnicy i krytycy bardzo cenili twórczość Korczakowskiej. Dlatego w roku 1977 pisarka otrzymała Nagrodę Prezesa Rady Ministrów. Było to wyróżnienie wręczane za całokształt pracy i działalności literackiej.

Dziś Jadwiga Korczakowska traktowana jest jako jedna z najlepszych polskich pisarek dla dzieci. Całą swoją twórczość poświęciła najmłodszym czytelnikom. W utworach często prezentowała dziecięcy punkt widzenia, dlatego odbiorcy chętnie utożsamiali się z bohaterami.

Jadwiga Korczakowska zmarła 18 grudnia 1994 roku w Otwocku.

Podobne wypracowania do Jadwiga Korczakowska - biografia, życiorys