Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jadwiga Mikołajczykówna - biografia, życiorys

Jadwiga Mikołajczykówna urodziła się 1883 roku. O jej życiu nie wiadomo zbyt wiele, ponieważ zawsze pozostawała w cieniu swojego męża, Lucjana Rydla. Główne źródło wiedzy o kobiecie to dramat Stanisława Wyspiańskiego zatytułowany „Wesele”.

Jadwiga Mikołajczykówna urodziła się i mieszkała we wsi Bronowice, niedaleko Krakowa. Przebywała tam aż do końca swojego życia. Była córką chłopca z tych terenów, Jacka Mikołajczyka, który posiadał tam ziemię i zajmował się uprawą roli. Rodzina dziewczyny składała się ze zwyczajnych, prostych ludzi. Dziewczyna ukończyła szkołę ludową. Była bardzo związana z wsią, naturą i przyrodą. Bliska jej była starsza siostra – Hanna. Kobiety były silnie ze sobą związane, ponieważ spędzały razem dużo czasu. Hanna wyszła za Włodzimierza Tetmajera. Był to swoisty mezalians, ponieważ inteligent związał się z chłopką.

Jadwiga wychowywała się wśród ludzi literatury i sztuki, bywała w domu Tetmajerów i z chęcią słuchała ciekawych opowieści Włodzimierza. Sama także wyszła za inteligenta, Lucjana Rydla. Artysta zakochał się w niej i nie zważał na różnice społeczne. Rodzicie mężczyźni nie byli jednak przekonani co do przyszłej synowej, dlatego Lucjan długo musiał walczyć o tę miłość. Ślub pary młodej odbył się w listopadzie 1900 roku. Przyjęcie weselne zorganizowano w dworku bronowickim. O tym wydarzeniu dowiadujemy się głównie z jednego z najważniejszych dzieł młodopolskiego pisarza, Stanisława Wyspiańskiego. Był on gościem nowożeńców i opisał potem całe zdarzenie. Oczywiście, w dramacie nie brakuje motywów fikcyjnych, a nawet fantastycznych. Występują tam jednak bohaterowie, którzy są odniesieniami do postaci autentycznych. Panna Młoda z utworu to właśnie Jadwiga Mikołajczykówna, natomiast Pan Młody to Lucjan Rydel.

W dramacie kobieta ukazana została jako prosta dziewczyna, ale mądra i rozważna. Wierzy w ludowe przesądy, nie pozwala gościom ściągać butów podczas zabawy, bo to podobno przynosi pecha. Jest także bardzo ciepłą i gościnną kobietą. Źródła historyczne podają, iż postać autentyczna nie miała wiele wspólnego z literacko wykreowaną przez Wyspiańskiego bohaterką. Wiadomo jednak, że młoda żona Lucjana Rydla chętnie czytała z nim powieści i wiersze, była otwarta i gotowa poznawać owe, nieznane jej formy kultury.

Jadwiga Mikołajczykówna zmarła w roku 1936.

Podobne wypracowania do Jadwiga Mikołajczykówna - biografia, życiorys