Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jadwiga Mikołajczykówna - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jadwiga Mikołajczykówna urodziła się 1883 roku. O jej życiu nie wiadomo zbyt wiele, ponieważ zawsze pozostawała w cieniu swojego męża, Lucjana Rydla. Główne źródło wiedzy o kobiecie to dramat Stanisława Wyspiańskiego zatytułowany „Wesele”.

Jadwiga Mikołajczykówna urodziła się i mieszkała we wsi Bronowice, niedaleko Krakowa. Przebywała tam aż do końca swojego życia. Była córką chłopca z tych terenów, Jacka Mikołajczyka, który posiadał tam ziemię i zajmował się uprawą roli. Rodzina dziewczyny składała się ze zwyczajnych, prostych ludzi. Dziewczyna ukończyła szkołę ludową. Była bardzo związana z wsią, naturą i przyrodą. Bliska jej była starsza siostra – Hanna. Kobiety były silnie ze sobą związane, ponieważ spędzały razem dużo czasu. Hanna wyszła za Włodzimierza Tetmajera. Był to swoisty mezalians, ponieważ inteligent związał się z chłopką.

Jadwiga wychowywała się wśród ludzi literatury i sztuki, bywała w domu Tetmajerów i z chęcią słuchała ciekawych opowieści Włodzimierza. Sama także wyszła za inteligenta, Lucjana Rydla. Artysta zakochał się w niej i nie zważał na różnice społeczne. Rodzicie mężczyźni nie byli jednak przekonani co do przyszłej synowej, dlatego Lucjan długo musiał walczyć...

Podobne wypracowania