Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Irena Jurgielewiczowa - biografia, życiorys

Irena Jurgielewiczowa urodziła się 13 stycznia 1903 roku w Działoszynie. Jest jedną z najbardziej znanych polskich pisarek, których twórczość skierowana jest do dzieci i młodzieży.

Pisarka studiowała filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończyła studia magisterskie, następnie podjęła się zdobycia tytułu doktora. W roku 1928 uzyskała wymarzony tytuł. W międzyczasie studiowała także pedagogikę. Od zawsze niezwykle interesowała się dziećmi, ich psychiką i potrzebami. Marzyła, aby swoje dorosłe życie związać z pracą na rzecz najmłodszych.

Debiut Ireny Jurgielewiczowej datuje się na rok 1933. Współpracowała wtedy z czasopismem „Wiedza i życie” i publikowała tam swoje pierwsze eseje. W czasie II wojny światowej nie pozostała obojętna na losy pokrzywdzonych ludzi i zniewolonej Polski. Angażowała się w walki wyzwoleńcze oraz działalność konspiracyjną. Dobrowolnie weszła w szeregi wojska i została żołnierzem Armii Krajowej. Wykładała także na tajnym uniwersytecie, następnie nauczała na Uniwersytecie Warszawskim. W czasie powstania warszawskiego dostała się do niewoli i została uwięziona w obozie jenieckim, który stacjonował za granicami kraju. Udało jej się wrócić dopiero w roku 1946. Po wojnie powoli wszystko wracało do normy. Irena Jurgielewiczowa rozpoczęła pracę jako nauczycielka i poświęcała się swoim podopiecznym. Dodatkowo pełniła funkcję kierownika literackiego Państwowego Teatru Nowej Warszawy. Była także członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Prywatnie związała się z znanym wówczas malarzem, Mieczysławem Jurgielewiczem, i została jego żoną.

Jako pisarka zasłynęła przede wszystkim jako autorka tekstów dla najmłodszych czytelników. Były to proste, ale wspaniałe i piękne opowieści i opowiadanie, przedstawiające rozmaite problemy młodych i zadziwiające przygody bohaterów. Do najbardziej znanych utworów artystki należą: „Historia o czterech warszawskich pstroczkach”, „Kajtek, warszawski szpak”, „O chłopcu, który szukał domu” oraz „Jak jeden malarz chciał namalować szczęśliwego motyla”. Jednak największą popularność zyskała pisarka dzięki swoim psychologicznym powieściom dla młodzieży. „Ten obcy” to z pewnością najbardziej znana książka artystki. Także – „Inna?”, „Niespokojne godziny”, „Wszystko inaczej” oraz „Ważne i nieważne” należą do ulubionych młodzieżowych książek czytanych po dziś dzień.

Irena Jurgielewiczowa zmarła 24 maja 2003 roku w Warszawie.

Podobne wypracowania do Irena Jurgielewiczowa - biografia, życiorys