Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Irena Jurgielewiczowa - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Irena Jurgielewiczowa urodziła się 13 stycznia 1903 roku w Działoszynie. Jest jedną z najbardziej znanych polskich pisarek, których twórczość skierowana jest do dzieci i młodzieży.

Pisarka studiowała filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończyła studia magisterskie, następnie podjęła się zdobycia tytułu doktora. W roku 1928 uzyskała wymarzony tytuł. W międzyczasie studiowała także pedagogikę. Od zawsze niezwykle interesowała się dziećmi, ich psychiką i potrzebami. Marzyła, aby swoje dorosłe życie związać z pracą na rzecz najmłodszych.

Debiut Ireny Jurgielewiczowej datuje się na rok 1933. Współpracowała wtedy z czasopismem „Wiedza i życie” i publikowała tam swoje pierwsze eseje. W czasie II wojny światowej nie pozostała obojętna na losy pokrzywdzonych ludzi i zniewolonej Polski. Angażowała się w walki wyzwoleńcze oraz działalność konspiracyjną. Dobrowolnie weszła w szeregi wojska i została żołnierzem Armii Krajowej. Wykładała także na tajnym uniwersytecie, następnie nauczała na Uniwersytecie Warszawskim. W czasie powstania warszawskiego dostała się do niewoli i została uwięziona w obozie jenieckim, który stacjonował za granicami kraju. Udało jej się wrócić dopiero w roku 1946. Po wojnie powoli wszystko wracało...

Podobne wypracowania