Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jerzy Krzysztoń - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jerzy Krzysztoń urodził się 23 marca 1931 roku w Lublinie. Dzieciństwo spędził razem z matką i bratem w Grodnie. W roku 1940 zostali wywiezieni do Kazachstanu i tam zamieszkali.

Młody artysta pobierał nauki w szkole rosyjskiej. Ze względu na specyfikę tamtych czasów życie nie było łatwe dla przyszłego pisarza. W roku 1942 rodzina chłopca została ewakuowana do Iranu. Przez kolejne lata przebywał w Indiach, potem w Ugandzie. Tam uczył się w polskiej szkole. Zaangażował się również w działalność organizacji harcerskiej i był czynnym jej członkiem.

W roku 1948 w końcu udało się rodzinie powrócić do Polski. Osiedliła się z powrotem w Lublinie. Jerzy rozpoczął naukę w dobrym liceum i zdał maturę w 1949 roku. Postanowił też studiować. Wybrał Katolicki Uniwersytet Lubelski i pobierał lekcje filologii polskiej oraz angielskiej. W roku 1954 uzyskał tytuł magistra. Jeszcze w czasie studiów przeniósł się do Warszawy. Tam wszedł w środowisko artystów, dziennikarzy i literatów. Debiutował w czasopismach „Dziś i jutro” oraz „Kroniki”. Pisywał tam swoje pierwsze artykuły. W międzyczasie kontynuował studia na polonistyce, które udało mu się ukończyć w 1953 roku. Krzysztoń nadal pracował w czasopismach, ale...

Podobne wypracowania