Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Melchior Wańkowicz - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!


Melchior Wańkowicz urodził się 10 stycznia 1892 roku w Kalużycach. Pochodził z rodziny ziemiańskiej o szerokich tradycjach patriotycznych. Niestety, nie było mu dane cieszyć się ciepłem domowym i szczęśliwymi chwilami z bliskimi. Jego ojciec zmarł kilka miesięcy po urodzeniu syna, natomiast matka odeszła w roku 1895, gdy Melchior miał zaledwie trzy lata.

Chłopiec zamieszkał więc u swojej babci, której przyznano nad nim opiekę. W roku 1903 babka wysłała go do Warszawy. Tam rozpoczął naukę w gimnazjum. Już wtedy był silnie zaangażowany w sprawy polityczne i społeczne. W 1907 wstąpił do organizacji młodzieżowej, która zajmowała się konspiracją, brał udział w strajkach i spotkaniach, których celem miało być przygotowanie obrony narodowej. W 1910 został nawet przewodniczącym na trójzaborowym zjeździe w Krakowie.

Jednocześnie młodzieniec wykazywał zainteresowania i umiejętności literackie. Pierwszy jego utwór, zatytułowany „Osa”, został wydany w roku 1906. Jednak prawdziwa kariera literacka Wańkowicza rozpoczęła się w roku 1909. Wtedy artysta założył tajne czasopismo „Wici”, do którego pisał używając pseudonimu Jerzy Łużyc. W roku 1911 Wańkowicz podjął studia w Szkole Nauk Politycznych w Krakowie, jednocześnie...

Podobne wypracowania