Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wanda Chotomska - biografia, życiorys

Wanda Chotomska urodziła się 26 października 1929 roku w Warszawie. Jest jedną z najbardziej znanych polskich pisarek, które swoją twórczość poświęciły dzieciom.

Artystka studiowała w Akademii Nauk Politycznych w Warszawie. Wybrała wydział społeczno-polityczny oraz dziennikarski. Jej debiut datuje się na rok 1949, kiedy to publikowała swoje pierwsze teksty na łamach czasopisma „Świat młodych”. W roku 1958 pisarka wydała swój pierwszy tomik poezji zatytułowany „Tere fere”. Został on przyjęty przez odbiorców i krytykę bardzo pozytywnie. Chotomska nie zrezygnowała jednak ze współpracy z czasopismami. Przez jakiś czas pisała do „Świerszczyka”. Tworzyła wspólnie z Mironem Białoszewskim pod pseudonimem „Wanda Miron”. Artystka jest znane również z tego, że stworzyła niezwykle popularny program telewizyjny dla dzieci pt.: „Jacek i Agatka”. Emitowano go przez ponad dziesięć lat, od roku 1962 do 1973.

Wanda Chotomska napisała dla dzieci ponad dwieście książek. Eksperymentowała z rozmaitymi formami literackimi, aby zapewnić najmłodszym czytelnikom radość i rozrywkę. Przede wszystkim pisarka uwielbiała poezję, dlatego też poświęciła jej najwięcej czasu. Stworzyła wiele tomików wierszy, a do najważniejszych z nich należą między innymi: „Wiersze pod psem”, „Siedem księżyców”, „Tańce polskie”, „Dlaczego cielę ogonem miele”, „Dwunastu panów”, „Kaczka tłumaczka” czy też „Dla każdego coś śmiesznego”. Chotomska pisała też opowiadania, scenariusze do bajek oraz widowisk dziecięcych. Najbardziej znane dziś scenariusze to bez wątpienia: „Czarna krowa w kropki bordo”, „Tadek Niejadek” i „Wędrówki Pana Księżyca”.

Za swoją działalność literacką i twórczość Wanda Chotomska była bardzo wiele razy nagradzana. Otrzymała m.in. Order Uśmiechu w 1969 roku. Dziś jest także członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Udziela się również w Zarządzie Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży. Pisarka jest matką Ewy Chotomskiej, znanej z działalności na rzecz najmłodszych. Społeczeństwo poznało ją dzięki roli Ciotki Klotki i występach w dziecięcych programach takich jak: „Tik-Tak”, „Fasola” i  „Ciuchcia”.

W 2007 roku miasto Poznań przyznało Chotomskiej pieczęć miasta w dowód uznania i wdzięczności za całokształt pracy artystycznej. Natomiast od 2004 roku pisarka jest honorowym obywatelem Słupska oraz Zgierza.

Podobne wypracowania do Wanda Chotomska - biografia, życiorys