Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wanda Chotomska - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wanda Chotomska urodziła się 26 października 1929 roku w Warszawie. Jest jedną z najbardziej znanych polskich pisarek, które swoją twórczość poświęciły dzieciom.

Artystka studiowała w Akademii Nauk Politycznych w Warszawie. Wybrała wydział społeczno-polityczny oraz dziennikarski. Jej debiut datuje się na rok 1949, kiedy to publikowała swoje pierwsze teksty na łamach czasopisma „Świat młodych”. W roku 1958 pisarka wydała swój pierwszy tomik poezji zatytułowany „Tere fere”. Został on przyjęty przez odbiorców i krytykę bardzo pozytywnie. Chotomska nie zrezygnowała jednak ze współpracy z czasopismami. Przez jakiś czas pisała do „Świerszczyka”. Tworzyła wspólnie z Mironem Białoszewskim pod pseudonimem „Wanda Miron”. Artystka jest znane również z tego, że stworzyła niezwykle popularny program telewizyjny dla dzieci pt.: „Jacek i Agatka”. Emitowano go przez ponad dziesięć lat, od roku 1962 do 1973.

Wanda Chotomska napisała dla dzieci ponad dwieście książek. Eksperymentowała z rozmaitymi formami literackimi, aby zapewnić najmłodszym czytelnikom radość i rozrywkę. Przede wszystkim pisarka uwielbiała poezję, dlatego też poświęciła jej najwięcej czasu. Stworzyła wiele tomików...

Podobne wypracowania