Zenon Przesmycki - biografia, życiorys
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Zenon Przesmycki urodził się 22 grudnia 1861 roku w Radzyniu Podlaskim. Przyszedł na świat w rodzinie, która bardzo dbała o edukację syna i dokładała wszelkich starań, aby umożliwić mu zdobycie odpowiedniego wykształcenia.
Przesmycki był dobrym i niezwykle uzdolnionym uczniem. Uczęszczał do gimnazjum w rodzinnej miejscowości. Nauczyciele docenili jego pracowitość i inteligencję, na koniec nauki został uhonorowany złotym medalem. To wyróżnienie pozwoliło mu na dalsze rozwijanie się. Zdecydował, iż będzie kontynuował naukę za granicą. Podczas studiów stał się obywatelem niemal całego świata. Edukował się we Francji, Anglii, Włoszech oraz w Czechach. Kiedy wrócił do kraju, nadal czuł głód wiedzy, dlatego podjął studia prawnicze na uniwersytecie w Warszawie.
Oprócz uzdolnień ogólnych posiadał talent literacki, pisarski. Debiutował jako młody artysta w licznych, znanych wówczas, czasopismach. W latach 1887-1888 awansował i objął odpowiedzialną funkcję redaktora warszawskiej gazety „Życie”. Młodzieńczy okres był dla pisarza bardzo interesujący, pełen wyzwań i nowości. Pod koniec lat osiemdziesiątych XIX wieku Przesmycki wyruszył w podróż, udał się między innymi do Paryża, a później także do Wiednia. Był jednak niezwykle związany z ojczyzną, dlatego za każdym razem wracał do kraju. Pracy mu nie brakowało. Wkrótce został redaktorem krakowskiego „Życia”, a następnie współpracował z czasopismem literackim „Chimera”.
Angażował się też w sprawy polityczne i społeczne – w roku 1919 został Ministrem Kultury i Sztuki. Dbał o prawa autorów i artystów, dlatego podjął się pracy w Polskim Towarzystwie Ochrony Praw Autorskich. Prywatnie związany był z Anielą Hoene. Ich ślub odbył się w roku 1905. Małżeństwo nigdy nie doczekało się potomstwa.
Zenon Przesmycki uważany jest za jednego z najwybitniejszych literackich przedstawicieli okresu Młodej Polski. Sławę uzyskał nie tylko jako poeta, ale też tłumacz. Jego zdolności językowe pozwoliły na tłumaczenie najważniejszych dzieł zagranicznych (Rimbaud, Maeterlinck). Odbiorcom znany był przede wszystkim pod pseudonimem „Miriam”.
Pierwszy tomik swoich wierszy opublikował w roku 1894. Był to zbiór „Z czary młodości”. Zajmowały go także refleksje nad istotą sztuki. Swoje najlepsze artykuły drukował w „Chimerze”. To w Norwidzie widział Przesmycki ideał artysty, dlatego podjął się zebrania wszystkich jego rękopisów. Znalazły się one w „Pismach zebranych” i „Wszystkich pismach”.
Zenon Przesmycki zmarł 17 października 1944 roku w Warszawie.
Podobne wypracowania do Zenon Przesmycki - biografia, życiorys
- Nancy Kleinbaum - biografia, życiorys
- Oscar Wilde - biografia, życiorys
- Pierre Corneille - biografia, życiorys
- Roland Barthes - biografia, życiorys
- Roman Pisarski - biografia, życiorys
- Rudyard Kipling - biografia, życiorys
- Stephen King - biografia, życiorys
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz - biografia, życiorys
- Virginia Woolf - biografia, życiorys
- Wanda Chotomska - biografia, życiorys
- Zofia Kossak-Szczucka - biografia, życiorys
- Godność człowieka w literaturze - na podstawie cytatu Gustawa Herlinga-Grudzińskiego
- Bolesław Prus „Katarynka” - problematyka utworu
- Tadeusz Borowski „Pożegnanie z Marią” - problematyka opowiadania
- Władysław Reymont „Chłopi” - bohaterowie. Charakterystyka
- Opis przeżyć wewnętrznych - Zredaguj opis przeżyć wewnętrznych postaci ukrytej za maską na obrazie Fridy Kahlo „Maska” (1945 r.)
- Czy człowiek żyjący w XXI w. także potrzebuje mitów? Rozprawka
- Władysław Reymont „Chłopi” - problematyka dzieła
- Stefan Żeromski „Ludzie bezdomni” - bohaterowie. Charakterystyka
- Mitologia, mity – Mój ulubiony mit. Opis i uzasadnienie