Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zenon Przesmycki - biografia, życiorys

Zenon Przesmycki urodził się 22 grudnia 1861 roku w Radzyniu Podlaskim. Przyszedł na świat w rodzinie, która bardzo dbała o edukację syna i dokładała wszelkich starań, aby umożliwić mu zdobycie odpowiedniego wykształcenia.

Przesmycki był dobrym i niezwykle uzdolnionym uczniem. Uczęszczał do gimnazjum w rodzinnej miejscowości. Nauczyciele docenili jego pracowitość i inteligencję, na koniec nauki został uhonorowany złotym medalem. To wyróżnienie pozwoliło mu na dalsze rozwijanie się. Zdecydował, iż będzie kontynuował naukę za granicą. Podczas studiów stał się obywatelem niemal całego świata. Edukował się we Francji, Anglii, Włoszech oraz w Czechach. Kiedy wrócił do kraju, nadal czuł głód wiedzy, dlatego podjął studia prawnicze na uniwersytecie w Warszawie.

Oprócz uzdolnień ogólnych posiadał talent literacki, pisarski. Debiutował jako młody artysta w licznych, znanych wówczas, czasopismach. W latach 1887-1888 awansował i objął odpowiedzialną funkcję redaktora warszawskiej gazety „Życie”. Młodzieńczy okres był dla pisarza bardzo interesujący, pełen wyzwań i nowości. Pod koniec lat osiemdziesiątych XIX wieku Przesmycki wyruszył w podróż, udał się między innymi do Paryża, a później także do Wiednia. Był jednak niezwykle związany z ojczyzną, dlatego za każdym razem wracał do kraju. Pracy mu nie brakowało. Wkrótce został redaktorem krakowskiego „Życia”, a następnie współpracował z czasopismem literackim „Chimera”.

Angażował się też w sprawy polityczne i społeczne – w roku 1919 został Ministrem Kultury i Sztuki. Dbał o prawa autorów i artystów, dlatego podjął się pracy w Polskim Towarzystwie Ochrony Praw Autorskich. Prywatnie związany był z Anielą Hoene. Ich ślub odbył się w roku 1905. Małżeństwo nigdy nie doczekało się potomstwa.

Zenon Przesmycki uważany jest za jednego z najwybitniejszych literackich przedstawicieli okresu Młodej Polski. Sławę uzyskał nie tylko jako poeta, ale też tłumacz. Jego zdolności językowe pozwoliły na tłumaczenie najważniejszych dzieł zagranicznych (Rimbaud, Maeterlinck). Odbiorcom znany był przede wszystkim pod pseudonimem „Miriam”.

Pierwszy tomik swoich wierszy opublikował w roku 1894. Był to zbiór „Z czary młodości”. Zajmowały go także refleksje nad istotą sztuki. Swoje najlepsze artykuły drukował w „Chimerze”. To w Norwidzie widział Przesmycki ideał artysty, dlatego podjął się zebrania wszystkich jego rękopisów. Znalazły się one w „Pismach zebranych” i „Wszystkich pismach”.

Zenon Przesmycki zmarł 17 października 1944 roku w Warszawie.

Podobne wypracowania do Zenon Przesmycki - biografia, życiorys