Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Pierre Corneille - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pierre Corneille urodził się 6 czerwca 1606 roku w Rouen, we Francji. Przyszedł na świat w tradycyjnej rodzinie, która bardzo ceniła sobie rygor. Jako młodzieniec artysta został wysłany do jezuickiej szkoły College de Bourbon. Panowała tam ogromna dyscyplina, a uczniowie otrzymywali nie tylko staranne wykształcenie, ale także wychowanie.

Kiedy Corneille skończył osiemnaście lat, rozpoczął studia prawnicze. Po zakończeniu edukacji pełnił odpowiedzialną funkcję królewskiego urzędnika. Nie był to jednak szczyt jego marzeń. Artysta już jako młodzieniec wykazywał spore zainteresowanie sztuką i literaturą. W czasie studiów zaczął tworzyć swoje pierwsze sztuki. W roku 1630 wystawił komedię intryg „Melite”, która została przyjęta przez publiczność entuzjastycznie. To wydarzenie otworzyło początkującemu pisarzowi drogę do kariery i sławy. Wtedy Corneille udał się do Paryża, ponieważ tam znajdowało się centrum francuskiej sztuki.

W nowym mieście artysta całkowicie poświęcił się swojej twórczości. Napisał wówczas tragikomedię „Clitandre” oraz „Medeę”. Jedną ze swoich najbardziej znanych sztuk stworzył Corneille w roku 1636. Był to „Cyd”, który miał tyle samo zwolenników, co...

Podobne wypracowania