Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Kruger - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Maria Kruger urodziła się 6 września 1904 w Warszawie. To jedna z najwybitniejszych pisarek dziecięcych i młodzieżowych.

Artystka z wykształcenia jest ekonomistką. Ukończyła Wydział Humanistyczny na Uniwersytecie Warszawskim. Wkrótce podjęta też decyzję o dalszym kształceniu i zdecydowała się na naukę w Akademii Nauk Politycznych w Warszawie. Maria Kruger debiutowała w roku 1928. Wtedy też rozpoczęła współpracę z dziecięcym czasopismem „Płomyczek”.  Pisała tam swoje pierwsze artykuły. Jej kariera literacka rozwijała się bardzo szybko. Wkrótce zaczęła tworzyć dla innych pism dla najmłodszych czytelników, np. „Świerszczyka”, „Płomyka”. Współpraca także z przedwojennymi gazetami jak: „Dziatwa”, „Słonko” i „Poranek”.

Artystka była niezwykle zaangażowana w sprawy społeczne, nie pozostawał obojętna na los uciemiężonego kraju. W czasie Powstania warszawskiego brała czynny udział w walce, natomiast podczas okupacji także angażowała się w sprawy państwowe. Mimo ciężkiego okresu i trudnych doświadczeń, Maria Kruger nie zwątpiła w swoje marzenia i całkowicie poświęciła się działalność literackiej. Tworzyła wspaniałe książki, po które chętnie sięgali najmłodsi...

Podobne wypracowania