Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Kruger - biografia, życiorys

Maria Kruger urodziła się 6 września 1904 w Warszawie. To jedna z najwybitniejszych pisarek dziecięcych i młodzieżowych.

Artystka z wykształcenia jest ekonomistką. Ukończyła Wydział Humanistyczny na Uniwersytecie Warszawskim. Wkrótce podjęta też decyzję o dalszym kształceniu i zdecydowała się na naukę w Akademii Nauk Politycznych w Warszawie. Maria Kruger debiutowała w roku 1928. Wtedy też rozpoczęła współpracę z dziecięcym czasopismem „Płomyczek”.  Pisała tam swoje pierwsze artykuły. Jej kariera literacka rozwijała się bardzo szybko. Wkrótce zaczęła tworzyć dla innych pism dla najmłodszych czytelników, np. „Świerszczyka”, „Płomyka”. Współpraca także z przedwojennymi gazetami jak: „Dziatwa”, „Słonko” i „Poranek”.

Artystka była niezwykle zaangażowana w sprawy społeczne, nie pozostawał obojętna na los uciemiężonego kraju. W czasie Powstania warszawskiego brała czynny udział w walce, natomiast podczas okupacji także angażowała się w sprawy państwowe. Mimo ciężkiego okresu i trudnych doświadczeń, Maria Kruger nie zwątpiła w swoje marzenia i całkowicie poświęciła się działalność literackiej. Tworzyła wspaniałe książki, po które chętnie sięgali najmłodsi czytelnicy. Bohaterowie utworów pisarki przeżywali ciekawe przygody, byli nietuzinkowi i zabawni. Może właśnie to sprawiło, że powieść Kruger cieszyły się tak wielką popularnością. Pierwsze obszerniej utwory (tzn. inne niż artykuły) artystka zaczęła tworzyć w latach czterdziestych i pięćdziesiątych. Wtedy właśnie powstały: „Szkoła narzeczonych”, „Dar rzeki Fly”, „Petra” oraz „Bajki”.

Najsłynniejsza książka dla dzieci zatytułowana „Karolcia” została opublikowana w roku 1959. Biła ona wszelkie rekordy popularności, stała się nawet szkolną lekturą. W 1995 powstał teatralny spektakl na podstawie książki, natomiast w 2008 „Karolcia” doczekała się nawet ekranizacji. Do innych, równie popularnych i chętnie czytanych, utworów należą także: „Godzina pąsowej róży”, „Klimek i Klementynka”, „Witaj, Karolciu”, „Serce dzwonu”, „Odpowiednia dziewczyna”, „Po prostu Lucynka P.” oraz „Jak Bartuś z wiatrem gonił”. Za swoją działalność literacką Kruger otrzymała liczne nagrody , np. wyróżnienie Prezesa Rady Ministrów oraz „Złotego lwa”- przyznanego za „Godzinę pąsowej róży”. Ciekawostką jest fakt, iż pisarka była twórczynią audycji telewizyjnej „Miś z okienka”, pisała do niej scenariusze.

Maria Kruger zmarła 13 sierpnia 1999 roku.

Podobne wypracowania do Maria Kruger - biografia, życiorys