Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Oscar Wilde - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Oscar Wilde urodził się 16 października 1854 roku w Dublinie. Przyszedł na świat w zamożnej i wykształconej rodzinie. Jego ojciec był znanym wówczas chirurgiem, natomiast matka była poetką.

W latach 1864-1871 młody Oscar pobierał swoje pierwsze nauki w Portora Royal School. Następnie kształcił się w Trinity College. Był bardzo zdolnym i pracowitym uczniem. W roku 1874 rozpoczął studia w Oxfordzie. Za swoją pracowitość i niespotykane zdolności zdobywał często nagrody lub stypendia. Swój pierwszy laur poetycki zdobył w roku 1878 za wiersz „Ravenna”. Nie tylko w czasie studiów rozwijał się jako pisarz, także i po zakończeniu edukacji dbał o swoją karierę pisarską. Było mu łatwo, ponieważ miał naprawdę ogromny talent i łatwość pisania. Stał się także uznanym autorytetem w sprawach literatury i sztuki, został nawet zaproszony na cykl wykładów, które w roku 1882 były prowadzone na terenie całych Stanów Zjednoczonych.

W latach 1887-1889 pracował jako redaktor w czasopismach „Pall Mall Gazete” oraz „Woman’s Word”. Także i w tym okresie stworzył pisarz „Szczęśliwego księcia oraz inne opowiadania” oraz jedno ze swoich najwspanialszych dzieł – „Portret Doriana Graya”....

Podobne wypracowania