Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Judith Butler - biografia, życiorys

Judith Butler urodziła się 24 lutego w Cleveland. Przyszła na świat w żydowskiej rodzinie, która kierowała się w życiu ortodoksyjnymi zasadami.

Butler jako mała dziewczynka uczęszczała do szkoły hebrajskiej. Pobierała tam nauki z żydowskiej etyki. To właśnie na tym pierwszym etapie edukacji artystka zapoznała się z filozoficznymi pismami znanych myślicieli takich jak Spinoza czy Hegel. Butler w roku 1978 otrzymała tytuł licencjata na Uniwersytecie Yale, gdzie studiowała przez kilka ostatnich lat. Wybrała filozofię. Kilkanaście lat później uzyskała tam także tytuł doktora. Po zakończeniu studiów swoje życie i tak związała z edukacją, ponieważ pracowała jako wykładowca. Na początku była profesorem Wesleyan University, potem George Washington University oraz na Uniwersytecie Johna Hopkinsa.

Zainteresowania Judith Butler były (i są) naprawdę rozmaite. Jako absolwentka filozofii, kobieta dużo czasu poświęciła właśnie sprawom związanym z tą tematyką Ale przede wszystkim fascynowały ją relacje damsko-męskie, zagadnienia płci, rola i miejsce kobiet we współczesnym świecie. Judith Butler jest feministką, która stara się wytłumaczyć, wyjaśnić prawa rządzące ludzkim życiem, szczególnie tym kobiecym. Artystka zajmowała się również krytyką literacką oraz literaturą europejską. Napisała wiele prac, które stanowią sedno jej rozważań i poglądów. Do najważniejszych utworów należą: „Gender Trouble” („Uwikłani w płeć. Feminizm i polityka tożsamości”), „Bodies that matter”, „Żądanie Antygony”, „Cofanie płci”.

Pierwszy z wymienionych przeze mnie utworów został opublikowany w roku 1990 i stanowił swoisty manifest pisarki. Warto dodać, iż była ona także homoseksualistką. W przywołanej pracy zmierzyła się ze stereotypami związanymi z płcią, poruszyła problem tożsamości seksualnej, ich społecznego uwarunkowania, i skrytykowała ubogą wiedzę ludzi na temat płci i seksualności człowieka. W swoich poglądach Butler była niezwykle liberalna, jednak postulowała przestrzeganie najważniejszych w życiu zasad i wartości. Nie była zwolenniczką tradycyjnego feminizmu, gdyż zakładał on przynależność kobiet do określonych klas społecznych. Według niej ruch ten powinien akcentować indywidualizm i niepowtarzalność kobiet, tymczasem społeczeństwo kojarzyło go z masą niezaspokojonych i dziwacznych przedstawicielek płci żeńskiej.

Obecnie Judith Butler wykłada na Uniwersytecie Kalifornijskim oraz w Berkley. Uczy tam literatury porównawczej, retoryki, zajmuje się sprawami tak istotnymi dla życia człowieka jak: wpływem na nie władzy, płci i seksualności.

Podobne wypracowania do Judith Butler - biografia, życiorys