Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jakub Wujek - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jakub Wujek urodził się w roku 1541 w Wągrowcu. Już od dziecka wykazywał ogromne zdolności językowe, dlatego rodzice zrobili wszystko, by syn zdobył odpowiednie wykształcenie.

Początkowe nauki pobierał w rodzinnym mieście. Uczęszczał wówczas do szkoły cystersów. Następnie został wysłany przez ojca na Śląsk, gdzie uczył się humanistyki i innych dziedzin klasycznych. W roku 1558 rodzice wysłali go do Krakowa, aby ukończył szkołę wyższą. Rok później uzyskał tam tytuł magistra filozofii. Po zakończeniu edukacji, szybko znalazł pracę i został nauczycielem w krakowskiej szkole Jakuba Uchańskiego. Przełożony szanował go i miał darzył ogromnym zaufaniem, dlatego wkrótce wysłał go do Wiednia, aby Wujek nauczał jego bratanków. Tam mężczyzna doskonalił też własne wykształcenie, uczęszczał na wykładu z matematyki i języka greckiego.

Przebywając w Wiedniu, Wujek poczuł powołanie i w roku 1565 wstąpił do zakonu jezuitów, potem zaś rozpoczął studia teologiczne. Po powrocie do Polski pełnił funkcję wykładowcy w kolegium jezuickim. Jego święcenia kapłańskie miały miejsce w roku 1568. Od tamtej pory życie Wujka skupiało się na edukacji młodzieży i własnym kształceniu. Przez wiele lat pracował jako rektor w kolegium jezuickim, potem Akademii Wileńskiej,...

Podobne wypracowania