Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jostein Gaarder - biografia, życiorys

Jostein Gaarder przyszedł na świat 8 sierpnia 1952 roku w Oslo. Przyszedł na świat w rodzinie inteligenckiej. Matka pisarza była dyrektorem szkoły oraz autorką książek dla dzieci, natomiast ojciec wykładał w liceum.

Od najmłodszych lat artysta miał kontakt z literaturą, sztuką i filozofią. Był dobrym i pilnym uczniem, który przykładał się do nauki. Kiedy ojciec Josteina w roku 1981 został profesorem filozofii na uniwersytecie, pisarz także zaczął się interesować tą dziedziną. Jednocześnie kochał literaturę i postanowił związać z nią swoje życie.

Debiut artysty datuje się na rok 1986. Wtedy właśnie opublikowano utwór „Diagnoza i inne opowiadania”. Zyskał on przychylność odbiorców i krytyków. Od tamtej pory Gaarder pisał coraz więcej, a każda jego książka stawała się natychmiast niezwykle popularna. W roku 1991 opublikowano najważniejsze i bez wątpienia najbardziej znane dzieło pisarza pt.: „Świat Zofii”. Jest to utwór przeznaczony dla młodzieży, który subtelnie wprowadza czytelnika w świat filozofii. Autor w przystępny i ciekawy sposób wyjaśnia tajniki życia, wyraża wątpliwości i rozważa zagadnienia ludzkiej egzystencji. „Świat Zofii” spotkał się z ogromnym entuzjazmem, nie tylko ze strony dzieci i młodzieży. W roku 1994 Gaarder został nagrodzony za ten utwór niemiecką nagrodą literacką, natomiast rok później wyróżniono go także we Włoszech.

Kariera artysty nabrała tempa. Kolejne bardzo ważne utwory pisarza to między innymi: „Tajemnica Bożego Narodzenia”, „Maja”, „Córka dyrektora cyrku”, „Dziewczyna z pomarańczami”, „Żółty krasnal” czy też „Zamek w Pirenejach”. Jego książki przeznaczone są głównie dla młodego czytelnika, ale z powodzeniem może sięgnąć po nie każdy. Niezwykle ważny jest punkt widzenia, który prezentuje bohater lub narrator tych powieści. Zazwyczaj patrzy on na świat oczyma dziecka lub nastolatka, co pozwala odbiorcy na identyfikację, utożsamienie z mówiącym w tekście. Wiele utworów pisarza porusza też zagadnienia filozoficzne, prezentuje historię tej nauki i jej najważniejsze założenia.

Jostein Gaarder angażował się również w walkę o prawa człowieka. Otwarcie wyrażał swoje zdanie na temat zniewolenia obywateli, często pisał artykuły, w których krytykowały taki system. Prywatni związał się z Siri Dannevig, która została jego żoną. W roku 1997 razem z małżonką ustanowił „Nagrodę Zofii” („Sophie Prize”) przyznawaną co roku za całokształt rozwoju laureata, także – rozwoju literackiego. Nazwa tego wyróżnienia pochodzi rzecz jasna od tytułu najbardziej znanej powieści pisarza.

Podobne wypracowania do Jostein Gaarder - biografia, życiorys