Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Lucjan Rydel - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Lucjan Rydel urodził się 17 maja 1870 roku w Krakowie. Przyszedł na świat w inteligenckiej rodzinie. Jego ojciec był znanym okulistą i rektorem na Uniwersytecie Jagielloński. Rodzice dbali o to, by syn zdobył jak najlepsze wykształcenie i pozycję społeczną.

Rydel pobierał nauki w Krakowie. Uczęszczał tylko do dobrych szkół. Już jako młodzieniec wykazywał ogromne zainteresowania literaturą, posiadał także talent pisarski. Debiutował w roku 1904. Napisał wówczas jasełka, które dziś są znane pod nazwą „Betlejem polskie”. Sztuka ta została wystawiona na dwóch przedmieściach Krakowa, Toniach oraz Bronowicach. W występach brali udział zwykli mieszkańcy tamtym terenów. Rydel miał niezwykły szacunek dla prostych, wiejskich ludzi. Kochał przyrodę, wieś i zwierzęta. „Betlejem polskie” było doskonałym tego dowodem.

Kariera Rydla nabrała tempa, stał się szanowanym twórcą. W roku 1915 objął odpowiedzialne stanowisko dyrektora Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Pracował tam jednak tylko jeden sezon, do roku 1916. Rydel obracał się w towarzystwie malarzy, literatów, artystów. Przyjaźnił się między innymi z Tetmajerem oraz Wyspiańskim. Prowadził ciekawe życie. Nie przestawał się rozwijać, pisał...

Podobne wypracowania