Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Roland Barthes - biografia, życiorys

Roland Barthes urodził się 12 listopada 1915 roku w Cherbourg. Swoje dzieciństwo artysta spędził w mieście Bayonne, gdzie wychowywała go matka oraz ciotka. Jego ojciec umarł, gdy pisarz był jeszcze małym chłopcem. Louis Barthes służył w marynarce wojennej i zginął podczas jednej z morskich bitew.

Matka i ciotka starały się tak wychowywać Rolanda, aby nie odczuł on braku ojca. Ciotka chłopca miała niepowtarzalny słuch i była uzdolniona muzycznie. Barthes od najmłodszych lat obcował więc ze sztuką. Już mając kilka lat potrafił grać na fortepianie, ponieważ pobierał lekcje u swojej cioci. W roku 1924 Roland przeprowadził się wraz z matką do Paryża. Tam uczęszczał do szkoły. Był bardzo dobrym i sumiennym uczniem. Szczególnie interesował go teatr – namiętnie czytywał tragedie, uczestniczył w życiu koła teatralnego, a nawet występował na scenie. Pracę maturalną poświęcił sztuce awangardowej. Barthes poszedł na studia. W latach 1935-1939 pobierał edukację na Sorbonie. Uzyskał wtedy tytuł licencjata na wydziale literatury klasycznej.

Młody mężczyzna miał wiele rozmaitych zainteresowań. Od roku 1939 swój czas poświęcił na studiowanie filologii oraz gramatyki. Mniej więcej w tym okresie zaczął publikować swoje pierwsze prace. Pisywał do czasopisma „Combat”. Warto dodać, iż w roku 1952 mężczyzna wrócił na studia i doskonalił umiejętności w zakresie leksykologii oraz socjologii. W ciągu całego życia pracował w wielu miejscach. Kilkakrotnie obejmował stanowisko profesora na różnych uczelniach, między innymi w Instytutach Francuskich czy też College de France. Prace, które tworzył, poświęcone były przede wszystkim semiologii –  szeroko rozumianej. Zajmował się krytyką oraz teorią literatury, badał ją, nazywał, oceniał. Często popadał w konflikty z innymi myślicielami tamtego okresu. Stał się jednym z inicjatorów tzw. poststrukturalizmu w teorii literatury, formułując słynne hasło „śmierci autora”. Próbował przez całe życie analizować zjawiska życia codziennego, np. modę czy plakaty, pod kątem ukrytych przekazów w nich zakodowanych, wpływających na światopogląd odbiorców i konsumentów.

Do najważniejszych stworzonych przez Barthesa dzieł należą: „Mitologie”, „Podstawy semiologii”, „S/Z”, „Przyjemność tekstu”. Prywatnie Rolanda Barthesa posądza się o homoseksualizm. Są też dowody na to, iż artysta ogromnie cierpiał po śmierci swojej ukochanej matki. Napisał nawet na ten temat książkę. Przez całe życie myśliciel dużo chorował. Miał gruźlicę, często spędzał nawet kilka miesięcy pod rząd w sanatorium. Dlatego też zdarzało się, że jako student musiał na jakiś czas przerywać edukację.

Roland Barthes zmarł 25 marca 1980 w Paryżu. Umarł na skutek potrącenia samochodem. Przez miesiąc walczono o jego życie, niestety artysta odszedł.

Podobne wypracowania do Roland Barthes - biografia, życiorys