Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rudyard Kipling - biografia, życiorys

Rudyard Kipling przyszedł na świat 30 grudnia 1865 roku w Bombaju, w Indiach Brytyjskich. Urodził się w rodzinie inteligenckiej. Ojciec przyszłego pisarza był dziekanem w szkole i zajmował się ceramiką. Natomiast matka pochodziła z prowincjonalnej rodziny z tradycjami. Swoje imię chłopiec zawdzięcza nazwie jeziora, nad które w młodości wybierali się jego rodzicie.

Gdy Kipling miał sześć lat, razem z siostrą został odesłany do innej rodziny, która mieszkała w Portsmouth. Taka była tradycja – pary Brytyjczyków przyjmowały na wychowanie dzieci z Indii Brytyjskich. Niestety, dzieci nie zaznały tam odpowiedniej opieki, były zaniedbywane i niewystarczająco kochane. W roku 1877 matka wróciła po dzieci i zabrała je z domu nowych rodziców. Rok później Kipling rozpoczął naukę w United Service College w Devon. Chociaż młodzieniec był zdolny i pracowity, władze szkoły pod koniec edukacji uznały, iż nie uczeń nie jest wystarczająco inteligentny, aby dostać się na Uniwersytet w Oxfordzie. Nie otrzymał więc stypendium.

Rodziców nie było stać na sfinansowanie edukacji, więc Kipling nie mógł jej kontynuować. Ojciec znalazł synowi pracę. Pisarz został pomocnikiem wydawcy w lokalnej gazecie (miasto Pakistan). Mężczyzna był zadowolony z nowej pracy, poświęcał się i spełniał wszystkie swoje obowiązki. Marzył jednak, aby pisać i tworzyć własne teksty, przestało mu wystarczać, że jest jedynie pomocnikiem. Robił więc wszystko, aby te pragnienia urzeczywistnić. W roku 1886 opublikował swój pierwszy tom wierszy zatytułowany „Departmental Ditties”. Wtedy też zaczął pisać więcej do gazety, ponieważ zmienił się wydawca i dał mu więcej swobody.

W roku 1888 pisarz wydał zebrał swoje opowiadania i zebrał je w tomie „Gawędy spod Himalajów”. Odnosił coraz większe sukcesy literackie. Przeniósł się do bardziej znaczącej gazety „The Pioneer”. W tym okresie powstało wiele wspaniałych utworów pisarza, między innymi liczne zbiory opowiadań. W 1889 wydawca zwolnił Kiplinga, więc artysta postanowił udać się do Londynu. Rozpoczął się dla niego okres podróży i zwiedzania nowych miejsc. W Londynie ceniono jego twórczość i kariera literacka nabrała szybkiego tempa. W roku 1892 Kipling ożenił się z Carrie Balestier. Wkrótce urodziły im się dwie córeczki, a para żyła spokojnie i szczęśliwie. Z powodów politycznych i osobistych kilka lat później małżeństwo przeniosło się do miejscowości Devon, potem do Turquay.

Kipling nadal uwielbiał podróże i zwiedzanie świata. Kiedy założył swoją rodzinę, często zabierał córki na magiczne wyprawy. Podczas jednej z nich, do Ameryki, starsza córka zachorowała na zapalenie płuc i zmarła. Kipling przeżył załamanie nerwowe. Mimo tragicznego ciosu, nadal rozwijała się jego kariera literacka. Za całokształt pracy otrzymał w roku 1907 Literacką Nagrodę Nobla. Do najważniejszych dzieł pisarza należą przede wszystkim: „Księga dżungli”, „Kapitanowie zuchy”, „Światło, które zagasło”, „Takie sobie bajeczki” oraz „Elfy i ich dary”.

Rudyard Kipling zmarł 18 stycznia 1936 roku w Londynie.

Podobne wypracowania do Rudyard Kipling - biografia, życiorys