Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stephen King - biografia, życiorys

Stephen King urodził się 21 września 1947 roku w Portland. Pisarza wychowywała jedynie matka, ponieważ ojciec opuścił rodzinę, gdy chłopiec miał zaledwie trzy lata. King miał też przyrodniego brata, adoptowane dziecko. Matce ciężko było samotnie utrzymać rodzinę, dlatego często musieli przenosić się w poszukiwaniu tańszego lokum.

Stephen King został wysłany do Durham Elementary School, następnie uczęszczał do Libson Falls High School. Tam zdał maturę w roku 1966. Pisać zaczął jeszcze jako nastolatek. Sam wspominał, że motywowała go matka, namawiała do pisania, kupiła mu nawet maszynę. Pierwsze opowiadanie zatytułowane było „Byłem nastoletnim rabusiem grobów”. Wraz z bratem King założył coś na wzór własnego wydawnictwa i publikował swoje książki, które potem sprzedawał przyjaciołom. W latach sześćdziesiątych zdecydował się na studia wyższe. Studiował anglistykę, którą ukończył w roku 1971. Zaraz po tym ożenił się z Tabithe Spruce. Kobieta do dziś jest jego żoną. Para ma trójkę dzieci.

Życie Kinga nie było łatwe. Rodzina miała problemy finansowe, dlatego pisarz podejmował się wielu prac, aby tylko zarobić. Pisywał opowiadania do czasopism, był nawet pracownikiem pralni. Kłopoty spowodowały, że artysta sięgnął po alkohol. Zapłacił za ten błąd wysoką cenę – ponad dziesięć lat leczył się z nałogu. Pierwszą powieścią, jaką napisał King, była „Carrie”. Bardzo spodobała się odbiorcom i krytykom, wydawca sporo za nią zapłacił, dlatego pisarz nadal mógł rozwijać swoje zainteresowania i umiejętności. Od tamtej pory zaczęły powstawać powieści, które szybko zyskały miano bestsellerów. W przeciągu kilkunastu lat King napisał książki, które dziś uważane są za symbol horroru XX wieku. Do najbardziej znanych i najważniejszych utworów Kinga należą: „Miasteczko Salem”, „Lśnienie”, „Misery”, „Mroczna połowa”, „Cmentarz dla zwierząt” czy też „Mroczna wieża”. King pisał także opowiadania oraz nowele. Warto dodać, iż wiele z dzieł Kinga zostało zekranizowanych, dotarły więc do jeszcze szerszej publiczności.

Dziś pisarz jest najbogatszym autorem świata, a jego majątek szacuje się na kilka miliardów dolarów. Od kiedy jednak poprawiła się jego sytuacja materialna, nie był obojętny na los innych ludzi. King został sponsorem kilku instytucji, których zadaniem miało być wspieranie rozwoju, między innymi, młodzieży. Udzielał się też w organizacjach charytatywnych. Ciekawostką jest to, że King wiele swoich książek napisał pod pseudonimem Richard Bachman.

Podobne wypracowania do Stephen King - biografia, życiorys