Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Roman Pisarski - biografia, życiorys

Roman Pisarski urodził się 23 marca 1912 roku w Stanisławowie. Swoją twórczość poświęcił najmłodszym czytelnikom, a jego książki stały się niezwykle popularne.

Jako młodzieniec Pisarski mieszkał w Krakowie. Czuł się niezwykle związany z tym miastem. Po zakończeniu edukacji w szkole średniej artysta zdecydował się na kontynuowanie nauki. Miał dwie szczególne pasje – kochał literaturę, z namiętnością czytywał dzieła wielkich pisarzy, ale swoje życie chciał związać także z dziećmi, ponieważ uważał je za istoty wprost idealne. Postanowił zatem, że połączy swoje zainteresowania, a w życiu będzie robił to, co lubi. Dlatego też wybrał filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po zakończeniu edukacji Pisarski znalazł pracę jako nauczyciel. Był szczęśliwy i usatysfakcjonowany, obcowanie z dziećmi dostarczało mu wiele szczęście.

Talent pisarki, który posiadał mężczyzna, nie zmarnował się, ponieważ artysta podjął pierwsze próby tworzenia własnych tekstów. Debiutował na łamach czasopisma dla najmłodszych czytelników zatytułowanego „Świerszczyk”. Jego teksty spotkały się z uznaniem, a odbiorcy czytali je bardzo chętnie. Wkrótce Pisarski uzyskał dobrą opinię w świecie krytyki i pisywał także do innych dziecięcych gazet. Testy pisarza ukazywały się między innymi „Płomyku”. Mężczyzna łączył swoją pasję literacką z zawodem nauczyciela. Napisał nawet dwa podręczniki do gramatyki języka polskiego. Jego celem było stworzenie książek, które zachęcą ucznia do nauki, a nie będą go odstraszać regułkami i trudnymi zadaniami. Takimi właśnie podręcznikami stworzonymi przez pisarskiego okazały się „Rzekła rzepa rzepakowi” oraz „Kolorowa Gramatyka”. Pisarski tworzył również scenariusze spektakli dla dzieci i młodzieży oraz słuchowiska radiowe

Jednak najbardziej znany był jako autor opowiadań i powieści dla najmłodszych. Jego najbardziej znaną książką jest niewątpliwie historia „O psie, który jeździł koleją”. Utwór ten był bardzo popularny, gościł nawet w kanonie szkolnych lektur. Do innych znanych dzieł pisarskiego należą: „Domy, zamki, pałace”, „Podróże małe i duże”, „Straż nad Odrą”, „Wakacje w ZOO”, „Petros Pelikan” oraz „Gliniane kogutki”.

Roman Pisarski zmarł 10 lipca 1969 roku w Warszawie.

Podobne wypracowania do Roman Pisarski - biografia, życiorys