Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Kownacka - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Maria Kownacka urodziła się 11 września w 1894 roku w Słupie. Była autorką, która pisała głównie dla dzieci.

Pisarka od dzieciństwa interesowała się literaturą i posiadała zdolności literackie. Kiedy dorosła, marzyła jej się praca z dziećmi, dobrze czuła się wśród najmłodszych. Zaraz przed wybuchem II wojny światowej Kownacka przeniosła się do Warszawy i zamieszkała na Żoliborzu. Organizowała wtedy tajne nauczanie dla polskich polski, a także dla dorosłych. W Warszawie została do roku 1958. Potem przeniosła się do niewielkiej miejscowości Łomianki, gdzie wybudowała dom. Nazwała go „Plastusiowo” i poświęcała się tam swoim ulubionym zajęciom, między innymi obserwacji ptaków, czytaniu książek, pisaniu czy też tkaniu gobelinów.

Maria Kownacka debiutowała w roku 1919 w dziecięcym czasopiśmie „Płomyk”. Po sukcesie jej tekstów redakcja nawiązała z autorką stałą współpracę. Kownacka pisywała także do gazety „Dziennik dziecięcy”, właściwie była jego założycielką. Pismo to było niezwykle ważne, ponieważ publikowano je w czasie powstania warszawskiego. W tym czasie tworzyła również słuchowiska radiowe, scenariusze do sztuk scenicznych dla najmłodszych widzów. W roku 1928 powstał...

Podobne wypracowania