Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Kownacka - biografia, życiorys

Maria Kownacka urodziła się 11 września w 1894 roku w Słupie. Była autorką, która pisała głównie dla dzieci.

Pisarka od dzieciństwa interesowała się literaturą i posiadała zdolności literackie. Kiedy dorosła, marzyła jej się praca z dziećmi, dobrze czuła się wśród najmłodszych. Zaraz przed wybuchem II wojny światowej Kownacka przeniosła się do Warszawy i zamieszkała na Żoliborzu. Organizowała wtedy tajne nauczanie dla polskich polski, a także dla dorosłych. W Warszawie została do roku 1958. Potem przeniosła się do niewielkiej miejscowości Łomianki, gdzie wybudowała dom. Nazwała go „Plastusiowo” i poświęcała się tam swoim ulubionym zajęciom, między innymi obserwacji ptaków, czytaniu książek, pisaniu czy też tkaniu gobelinów.

Maria Kownacka debiutowała w roku 1919 w dziecięcym czasopiśmie „Płomyk”. Po sukcesie jej tekstów redakcja nawiązała z autorką stałą współpracę. Kownacka pisywała także do gazety „Dziennik dziecięcy”, właściwie była jego założycielką. Pismo to było niezwykle ważne, ponieważ publikowano je w czasie powstania warszawskiego. W tym czasie tworzyła również słuchowiska radiowe, scenariusze do sztuk scenicznych dla najmłodszych widzów. W roku 1928 powstał teatr kukiełkowy „Baj”, a Kownacka była jego współzałożycielką.

Po wojnie kobieta poświęciła się przede wszystkim swojej twórczości. To właśnie wtedy napisała najlepsze i najbardziej znane książki dla dzieci i młodzieży. Do najbardziej znanych utworów należą między innymi: „Rogaś z Doliny Roztoki”, „Szkoła nad obłokami”, „Kukuryku na ręczniku”, „Jak mysz pod miotłą” oraz „Kajtkowe przygody”. Jednak najbardziej popularna książka pisarki to bez wątpienia „Plastusiowy pamiętnik”. Jest to wspaniała, niezwykle zabawna historia ludzika ulepionego z plasteliny. Główny bohater, Plastuś, mieszka w piórniku Tosi i przeżywa masę niesamowitych przygód.

Kownacka współpracowała także z innymi artystami. „Dzieci z Leszczynowej Górki” zostały napisane przez pisarkę oraz Zofię Malicką. Z Janem Kucharskim pracowała Kownacka przy pisaniu „Wiatraka profesora Biedronki i „Skarbu pod wiatrakiem”. Natomiast z Marią Kowalewską stworzyła „Głos przyrody”.

Pisarka otrzymała wiele nagród za swoją twórczość literacką. W roku 1979 została wyróżniona Orlim Piórem w plebiscycie czytelników czasopisma „Płomyk”. Dzieci przyznały jej również Order Uśmiechu.

Maria Kownacka zmarła 27 lutego 1982 roku w Warszawie.

Podobne wypracowania do Maria Kownacka - biografia, życiorys