Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ken Kesey - biografia, życiorys

Ken Kesey urodził się 17 września 1935 roku w La Junta, stanie Kolorado. Mieszkał tam z rodziną przez kilka lat, potem przenieśli się do Oregonu. Tam pozostał do śmierci.

Kesey miał wiele rozmaitych zainteresowań. Uwielbiał czytać, chodzić do teatru i uprawiać sporty. Przede wszystkim lubił zapasy. Jako młodzieniec zdecydował się na studia wyższe i wybrał teatroznawstwo. Następnie uczęszczał na Uniwersytet Stanforda. Naukę umożliwiło mu zdobyte stypendium. Debiutował dosyć szybko. W roku 1962 napisał swoją pierwszą powieść, która okazała się prawdziwym hitem. Książka „Lot na kukułczym gniazdem” bardzo szybko zyskała pozytywne opinie krytyków i wzbudziła entuzjazm odbiorców. Utwór ten sprzedał się w ośmiu milionach egzemplarzy. Była to historia pacjentów szpitala psychiatrycznego, źle traktowanych przez personel placówki. Opowieść ta poruszała, przerażała i wzruszała, dlatego zyskała tak szerokie grono odbiorców. Kolejną bardzo znaną powieścią Kesey'a jest ta opublikował dwa lata później – książka nosi tytuł „Czasami wielka chętka”.

Kesey obracał się w towarzystwie artystów i pisarzy, przyjaciele razem podróżowali, wymieniali doświadczenia i poglądy. W 1964 grupa, która formalnie nazywała się „beatnikami”, wybrała się na wycieczkę przez Stany Zjednoczone. Po wyprawie tej jeden z członków formacji opisał wrażenia w swojej książce. Kesey był zwolennikiem środków odurzających, przyjaźnił się z ludźmi, którzy myśleli podobnie jak on. Często stosował narkotyki, brał je także podczas tworzenia swoich powieści. Dwukrotnie został nawet aresztowany za posiadanie substancji odurzających. Obawiając się więzienia, upozorował samobójstwo i zbiegł z kraju. Jego spisek został wykryty i mężczyznę skazano na pozbawienie wolności. Mniej więcej w tym czasie powstały inne utwory pisarza, między innymi: „Garage Sale”, „Skrzynka demona”. W roku 1990 powstała głośna powieść „Jaskinie”. Autor napisał ją razem ze studentami, ponieważ prowadził z nimi zajęcia na uczelni. W 1994 roku Kesey stworzył powieść „Rodeo”. Było to wspomnienie największego rodeo zorganizowanego w historii Stanów Zjednoczonych.

Ken Kesey był bez wątpienia osobowością nietuzinkową, indywidualistą, może trochę ekscentrycznym. Zawierał przyjaźnie z ludźmi podobnymi do siebie, prowadził bujne życie towarzyskie. Jego twórczość i styl bycia nawiązywały do ideologii hippisowskiej. Ustatkował się pod koniec życia, wraz z rodziną przeniósł się do Oregonu i prowadził spokojne wiejskie życie.

Ken Kesey zmarł 10 listopada 2001 roku. Przyczyną śmierci był rak wątroby.

Podobne wypracowania do Ken Kesey - biografia, życiorys