Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Franciszek Zabłocki - biografia, życiorys

Franciszek Zabłocki urodził się 2 stycznia 1752 roku. Pochodził z rodziny szlacheckiej, która posiadała nawet herb Łada.

Swoją wstępną edukacje odebrał Zabłocki w szkole u Pijarów w Międzyrzeczu Koreckim. Następnie trafił do nowicjatu jezuickiego. Mężczyzna spędził tam trzy lata. Po zakończeniu edukacji szybko znalazł pracę. Objął ważne stanowisko urzędnicze w Komisji Edukacji Narodowej. Swoje życie związał z działalnością polityczną i społeczną. Kilka lat później został sekretarzem Towarzystwa do Ksiąg Elementarnych. Natomiast w roku 1791 objął posadę urzędniczą na wydziale edukacyjnym w Straży Praw.

Franciszek Zabłocki był niezwykle związany z ojczyzną i poświęcił bardzo wiele, aby lepiej się jej wiodło. Dobrowolnie przystąpił do oddziałów, które walczyły w powstaniu kościuszkowskim. Niestety, kiedy nie wszystko poszło po myśli powstańców, Zabłocki załamał się i zachorował na depresję. Wtedy też postanowił udać się do Rzymu, aby wyleczyć swoje skołatane nerwy. Tam przyjął święcenia kapłańskie i został księdzem. Po powrocie do Polski objął funkcję proboszcza w Górze Puławskiej, a następnie w Końskowoli.

Oprócz działalności społecznej i politycznej Franciszek Zabłocki mógł poszczycić się sporym dorobkiem literackim. Miał naprawdę rozmaite i wszechstronne zainteresowania, spełniał się jako pisarz w wielu dziedzinach i formach. Tworzył między innymi komedie, ody, wiersze, pieśni okolicznościowe, sielanki oraz satyry. Napisał także niezapomniany poemat mitologiczny zatytułowany „Cztery żywioły”. Zabłocki jest twórcą ponad pięćdziesięciu komedii. Do najbardziej znanych należą: „Król w kraju rozkoszy”, „Psałterz szalony” „Sarmatyzm”, „Fircyk w zalotach” oraz „Zabobonnik”.

Warto dodać, iż Zabłocki doskonale znał kilka języków obcych, co pozwoliło mu także na zajmowanie się tłumaczeniami. Najczęściej tłumaczył teksty z języka angielskiego i francuskiego. Zajmował się przekładaniem sztuk, podręczników oraz powieści. Do jego sukcesów zalicza się szczególnie tłumaczenie dzieł Szekspira.

Franciszek Zabłocki zmarł 10 września 1821 roku. Odszedł w miejscowości Końskowola, gdzie pełnił funkcję proboszcza.

Podobne wypracowania do Franciszek Zabłocki - biografia, życiorys