Czesław Centkiewicz - biografia, życiorys
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Czesław Centkiewicz urodził się 18 października 1904 roku w Warszawie. Był synem Stanisława Centkiewicza oraz Stanisławy Bresteczer.
Artysta w dzieciństwie uczęszczał do gimnazjum św. Kazimierza w Warszawie. W tym czasie zainteresował się sportem, a w szczególności lekkoatletyką. W roku 1925 zdobył srebrny medal w mistrzostwach Polski. Startował wówczas w konkurencji biegów przełajowych na dystansie dziesięciu kilometrów. Po zakończeniu gimnazjum Centkiewicz pobierał edukację w Instytucie Superieur w Belgii. Uzyskał tytuł inżyniera elektryka. Aż do wybuchu II wojny światowej pracował w Państwowym Instytucie Meteorologicznym. Następnie poświęcił się badaniom naukowym. Interesował się przede wszystkim elektrotechniką oraz radiometeorologią.
Centkiewicz zorganizował w 1932 pierwszą wyprawę polarną na Wyspę Niedźwiedzią. W czasie wojny artysta znalazł się w niewoli, po zakończeniu powstania warszawskiego trafił do obozu koncentracyjnego niedaleko Hamburga. Na szczęście został uwolniony. Potem ponownie realizował swoje marzenia i pogłębiał wiedzę. Objął stanowisko dyrektora technicznego Zjednoczenia Energetycznego Okręgu Dolnośląskiego, pracował także w Państwowym Instytucie Hydrologiczno-Meteorologicznym.
Czesław Centkiewicz był nie tylko wybitnym naukowcem i badaczem, ale też wspaniałym pisarzem. Kiedy w 1950 roku na stałe osiadł w Warszawie, poświęcił czas na rozwój swojej twórczości. Był nawet członkiem Związków Literatów Polskich, pełnił odpowiedzialną funkcję wiceprezesa.
Inspiracje do dzieł czerpał z własnych doświadczeń. Dużo podróżował, posiadał ogromną wiedzę i postanowił podzielić się nią ze swoimi czytelnikami. Wiele jego utworów jest po prostu zapisem przeżyć i doświadczeń z dalekich podróży. Można powiedzieć, iż są to swoiste formy reportażowe. Do książek, dzięki którym poznajemy odległe i nieznane krainy, należą między innymi: „Czeluskin”, „Wyspa mgieł i wichrów”, „W krainie zorzy polarnej” czy też „Znowu na północ”.
Jednak najwięcej ze swoich dzieł Centkiewicz poświęcił dzieciom i młodzieży, takie powieści najczęściej pisywał z żoną, Aliną. Najbardziej znane to: „Anaruk, chłopiec Grenlandii” „Zaczarowana zagroda”, „Odarpi, syn Egigwy” oraz „Czy foka jest biała”. Za swoją twórczość artysta otrzymał wiele nagród, między innymi Literacką Nagrodę Prezesa Rady Ministrów (1955) oraz Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki (1969).
Czesław Centkiewicz zmarł 10 sierpnia 1996 roku w Warszawie.
Podobne wypracowania do Czesław Centkiewicz - biografia, życiorys
- Motyw raju w literaturze różnych epok - omów
- Motyw piekła w literaturze różnych epok
- Motyw tańca w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza
- Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - opis przeżyć wewnętrznych Tadeusza po powrocie do domu
- Arthur Conan Doyle - biografia, życiorys
- Artur Oppman - biografia, życiorys
- Barbara Kosmowska - biografia, życiorys
- Bohumil Hrabal - biografia, życiorys
- Bułat Okudżawa - biografia, życiorys
- Clive Staples Lewis - biografia, życiorys
- Edgar Allan Poe - biografia, życiorys
- Emily Dickinson - biografia, życiorys
- Edward Redliński - biografia, życiorys
- Eric Knight - biografia, życiorys
- Ferenc Molnar - biografia, życiorys
- Franciszek Dionizy Kniaźnin - biografia, życiorys
- Franciszek Zabłocki - biografia, życiorys
- Giovanni Boccaccio - biografia, życiorys
- Grzegorz Kasdepke - biografia, życiorys
- Hans Christian Andersen - biografia, życiorys