Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czesław Centkiewicz - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Czesław Centkiewicz urodził się 18 października 1904 roku w Warszawie. Był synem Stanisława Centkiewicza oraz Stanisławy Bresteczer.

Artysta w dzieciństwie uczęszczał do gimnazjum św. Kazimierza w Warszawie. W tym czasie zainteresował się sportem, a w szczególności lekkoatletyką. W roku 1925 zdobył srebrny medal w mistrzostwach Polski. Startował wówczas w konkurencji biegów przełajowych na dystansie dziesięciu kilometrów. Po zakończeniu gimnazjum Centkiewicz pobierał edukację w Instytucie Superieur w Belgii. Uzyskał tytuł inżyniera elektryka. Aż do wybuchu II wojny światowej pracował w Państwowym Instytucie Meteorologicznym. Następnie poświęcił się badaniom naukowym. Interesował się przede wszystkim elektrotechniką oraz radiometeorologią.

Centkiewicz zorganizował w 1932 pierwszą wyprawę polarną na Wyspę Niedźwiedzią. W czasie wojny artysta znalazł się w niewoli, po zakończeniu powstania warszawskiego trafił do obozu koncentracyjnego niedaleko Hamburga. Na szczęście został uwolniony. Potem ponownie realizował swoje marzenia i pogłębiał wiedzę. Objął stanowisko dyrektora technicznego Zjednoczenia Energetycznego Okręgu Dolnośląskiego, pracował także w Państwowym Instytucie Hydrologiczno-Meteorologicznym.

Czesław Centkiewicz był nie tylko...

Podobne wypracowania