Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ferenc Molnar - biografia, życiorys

Ferenc Molnar urodził się 12 stycznia 1878 roku w Budapeszcie. Jego pierwsze nazwisko to Neuman. Stopniowo nowo przyjęte nazwisko (oraz imię) ulegało amerykanizacji. Działo się tak z powodów bezpieczeństwa, pisarz bowiem obawiał się nazistowskich prześladowań wobec węgierskich Żydów.

Pisarz przyszedł na świat w zamożnej rodzinie żydowskiej. Jego ojciec był szanowanym lekarzem. Molnar od dziecka wykazywał spore umiejętności pisarskie, dlatego chętnie tworzył własne teksty. Karierę dziennikarską rozpoczął mając zaledwie osiemnaście lat. Nawiązał wówczas współpracę z kilkoma czasopismami. Dwa lata później zdecydował się na studia. Uczył się prawa na uniwersytecie w Budapeszcie.

Działalność literacka pisarza rozszerzała się bardzo szybko na różne formy. Początkowo tworzył krótkie teksty, potem artykuły, opowiadania, ż w końcu udało mu się opublikować swoją pierwszą powieść. Miał wówczas dwadzieścia dwa lata. Książka „Hungry city” została przyjęta przez czytelników i krytyków z entuzjazmem, a Molnar przestał być anonimowym artystą. Mężczyzna zajmował się także pisaniem sztuk. Pierwsze z nich to komedie, między innymi: „Doktor Ur” oraz „Józsi”. Jego twórczość została doceniona i w roku 1908 teksty doczekały się wystawienia na Broadwayu. Było to dla artysty ogromne wyróżnienie. Przez niemal cale swoje życie autor pisał książki, które odbierano niezwykle pozytywnie. „Eva”, „Rabok”, „Liliom”, „Andor”, „Riviera”, „Valaki”, „Cukraszne” oraz „Muzsika” to tylko niektóre z dzieł, jakie zyskały sławę.

Jednak najbardziej popularnym i znanym chyba na całym świecie utworem Molnara jest powieść dla młodzieży zatytułowana „Chłopcy z Placu Broni”. To historia nastoletnich chłopców, przedstawicieli dwóch bojówek walczących na ulicy Budapesztu. Opowieść wzbudza skrajne emocje, czasem zachwyca i bawi, innym razem wzrusza. W Polsce utwór ten wpisany jest do kanonu lektur w szkole podstawowej.

Prywatnie Molnar związany był z kilkoma kobietami. W roku 1906 ożenił się z Margit Veszi. Ona również była Żydówką. Małżeństwo przetrwało tylko cztery lata. Nawet gdy w czasie trwania związku na świat przyszła ich córka, Molnar i jego żona nie mieszkali już razem.

Pod koniec życia pisarz przeniósł się do Nowego Jorku. Przyczyną był prawdopodobnie strach przed nazistowskimi represjami. Ferenc Molnar zmarł 1 kwietnia 1952 roku w Nowym Jorku.

Podobne wypracowania do Ferenc Molnar - biografia, życiorys