Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ferenc Molnar - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ferenc Molnar urodził się 12 stycznia 1878 roku w Budapeszcie. Jego pierwsze nazwisko to Neuman. Stopniowo nowo przyjęte nazwisko (oraz imię) ulegało amerykanizacji. Działo się tak z powodów bezpieczeństwa, pisarz bowiem obawiał się nazistowskich prześladowań wobec węgierskich Żydów.

Pisarz przyszedł na świat w zamożnej rodzinie żydowskiej. Jego ojciec był szanowanym lekarzem. Molnar od dziecka wykazywał spore umiejętności pisarskie, dlatego chętnie tworzył własne teksty. Karierę dziennikarską rozpoczął mając zaledwie osiemnaście lat. Nawiązał wówczas współpracę z kilkoma czasopismami. Dwa lata później zdecydował się na studia. Uczył się prawa na uniwersytecie w Budapeszcie.

Działalność literacka pisarza rozszerzała się bardzo szybko na różne formy. Początkowo tworzył krótkie teksty, potem artykuły, opowiadania, ż w końcu udało mu się opublikować swoją pierwszą powieść. Miał wówczas dwadzieścia dwa lata. Książka „Hungry city” została przyjęta przez czytelników i krytyków z entuzjazmem, a Molnar przestał być anonimowym artystą. Mężczyzna zajmował się także pisaniem sztuk. Pierwsze z nich to komedie, między innymi: „Doktor Ur” oraz „Józsi”. Jego twórczość...

Podobne wypracowania