Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Giovanni Boccaccio - biografia, życiorys

Giovanni Boccaccio urodził się 16 czerwca 1313 roku we Florencji. Przyszedł na świat jako nieślubne dziecko kupca i francuskiej szlachcianki. Pierwsze swoje lata spędził we Florencji, następnie wraz z rodziną przeniósł się do Neapolu.

W nowym mieście artysta rozpoczął studia. Edukował się w zakresie prawa i handlu. Nie był jednak zadowolony ze swoich wyborów. Wybrane przez niego kierunki nie były interesujące, a czas studiów uważał za stracony. Jednak wyniósł z tego okresu pewne korzyści, a do najważniejszych można zaliczyć... poznanie Petrarki. Był to wówczas jeden z najsławniejszych poetów. To właśnie dzięki niemu Boccaccio poznał literaturę klasyczną oraz antyczną. Z namiętnością czytywał Liwiusza i Tacyta. Zaczął także tworzyć swoje pierwsze dzieła, jego muzą była Maria d’Aquino, nieślubna córka króla. Po zakończeniu edukacji mężczyzna wrócił do rodzinnej Florencji. Dostał tam pracę, objął kilka poważnych i odpowiedzialnych stanowisk urzędowych, ale ponownie nie czuł się szczęśliwy. Boccaccio kochał literaturę i właśnie jej postanowił poświęcić swoje życie.

Od tamtego czasu artysta zajął się przede wszystkim swoją twórczością. Pozostawił po sobie ogromny dorobek literacki. Mężczyzna miał naprawdę szerokie zainteresowania pisarskie, tworzył wiele dzieł oraz form. Najważniejszym utworem pisarz jest niewątpliwie „Dekameron”. Jest to zbiór stu nowel. Zamysł Giovanniego polegał na tym, żeby w zbiorze umieścić opowieści, które przez dziesięć dni opowiada sobie grupa ludzi. Najsłynniejszą nowelą jest niewątpliwie „Sokół”.

Artysta pisywał także wiersze, poematy epickie, powieści miłosne. Stworzył również biografię Dantego, ponieważ bardzo interesował się nie tylko jego twórczością, ale i życiem. Utwór nosił tytuł „Żywot Dantego”. Boccaccio napisał też komentarz do Dantejskiego „Piekła”. Do innych bardzo ważnych utworów artysty należą np.: „Łowy Diany”, „Filostrato”, „Miłosne widzenie”, „Sielanki” czy też „O sławnych niewiastach”.

Giovanni Boccaccio uważany jest do dziś za postać niezwykle ważną w dziejach światowej literatury, prawdziwego humanistę. „Dekameron” stanowił zupełną nowość jak na ówczesne czasy, dlatego artysta uznawany jest za twórcę nowożytnej nowelistyki

Giovanni Boccaccio zmarł 21 grudnia 1375 roku w Certaldo.

Podobne wypracowania do Giovanni Boccaccio - biografia, życiorys