Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Józef Czechowicz - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Polski poeta dwudziestolecia międzywojennego, urodzony 15 marca 1903 r. w Lublinie. W 1913 r. rozpoczął naukę w jedenastoklasowej szkole elementarnej, lecz po dwóch latach, gdy Lublin zajęli Austriacy, matka przeniosła go do pierwszej powszechnej szkoły polskiej. Ukończył ją z wyróżnieniem w 1917 r. i kontynuował naukę w Seminarium Nauczycielskim. Jako nauczyciel przez krótki czas pracował w Brasławiu i Słobódce, po czym wrócił do Lublina, ukończył Wyższy Kurs Nauczycielski i zaczął pracować we Włodzimierzu Wołyńskim.

Był współtwórcą magazynu „Reflektor”, w którym zadebiutował „Opowieścią o papierowej koronie” w roku 1923. Przez kolejne lata współtworzył grupę poetycką o tej samej nazwie. W późniejszym czasie pracował jako redaktor dla „Biblioteki Reflektora” oraz dla „Przeglądu Lubelsko-Kresowego”, dla którego tworzył dodatek literacki, a także dla „Nowego Życia”.

Pod koniec lat ’20 ukończył studia z pedagogiki specjalnej i pracował jako dyrektor Lubelskiej Szkoły Specjalnej oraz w Instytucie dla Głuchoniemych i Ociemniałych. W tym czasie związał się z grupą Kwadryga (grupa ta skupiała poetów awangardowych, przeciwnych...

Podobne wypracowania