Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Molier „Świętoszek” - charakterystyka Damisa

Damis jest synem Orgona i Elmiry, bratem Marianny. W rodzinie traktowany z różnym nastawieniem - pani Pernelle krytykuje go, nazywając „głuptasem” (lecz przecież pani Pernelle krytykuje wszystko i wszystkich), natomiast siostra Marianna darzy go wielką miłością. Damis jest młodzieńcem inteligentnym i przenikliwym. Jest pierwszym bohaterem, który zauważa obłudę i fałsz Tartuffe'a.

Damis bardzo szanuje swą rodzinę. W kontaktach z jej członkami zawsze stara się zachowywać w sposób opanowany i cywilizowany, choć cechuje się dość mocnym i wybuchowym temperamentem. Jako, że jest człowiekiem bystrym i wnikliwym, drażni go łatwość, z jaką Świętoszek oszukuje jego ojca i innych członków rodziny. Jest jednak bardzo posłuszny Orgonowi, więc kiedy ten wyrzuca go z domu, Damis odchodzi bez słowa protestu.

Tylko w odniesieniu do Tartuffe'a Damis ukazuje swój prawdziwy, porywczy charakter. Jego wypowiedzi, skierowane do obłudnika, często przyjmują ton i charakter gróźb („Ubiję go na miejscu i skończę rzecz całą ”, „Przy pierwszej sposobności zdepcę tego płaza!”). Nie można jednak traktować go jak człowieka płytkiego, który wszystkie konflikty chce rozwiązywać za pomocą przemocy - należy pamiętać o jego nastawieniu względem rodziny oraz o niszczącym wpływie Tartuffe'a. Z całą pewnością Damis nie odwoływałby się do siły pięści, gdyby tylko miał inną sposobność pozbycia się z domu hipokryty. To poczucie bezsiły w momencie bezczynnego przyglądania się gierkom wyzwala agresję młodzieńca.

Damis jest bohaterem pozytywnym. Cechuje go przede wszystkim wielka miłość i szacunek względem rodziców. Należy zauważyć, że przy całej swojej nienawiści i pogardzie dla Tartuffe'a Damis nigdy wprost nie krytykuje zauroczonego nim ojca. Jest ponadto człowiekiem szczerym i prostolinijnym, niezdolnym do fałszu i hipokryzji. Właśnie ta cecha jego charkteru czyni go zajadłym wrogiem Świętoszka, w którym widzi Damis swoje przeciwieństwo.

Podobne wypracowania do Molier „Świętoszek” - charakterystyka Damisa