Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Ważyk - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Adam Ważyk zrobił wiele dla kultury i literatury polskiej. Ten pisarz, tłumacz i publicysta był bardzo aktywnym artystą działającym ku poprawieniu stanu kultury polskiej i przybliżając rodzimym czytelnikom dzieła zagranicznych twórców: Rimbauda, Aragona czy Puszkina. Jednocześnie – z drugiej strony – był postacią bardzo kontrowersyjną ze względu na długoletnie popieranie angażowania się ZSRR w polskie sprawy wewnętrzne. Niekomunistyczni koledzy po piórze piętnowali go za to i szykanowali.

Ważyk był jednym z członków Awangardy Krakowskiej, ugrupowania, które swój początek miało w Krakowie, w drugiej dekadzie XX wieku. Założycielem był Tadeusz Peiper, który w swoim manifeście pt.: „Miasto. Masa. Maszyna” propagował kult nowoczesnej cywilizacji, postępu i uwielbienia dla artysty, który wcielać się miał w rolę budowniczego wiersza. Wiersz z kolei miał wyrażać jak najwięcej treści przy zastosowaniu jak najmniejszej ilości słów. Skondensowana metafora, precyzja, skróty myślowe i odejście od sentymentalizmu na rzecz intelektualizmu to główne cechy twórczości krakowskich awangardzistów skupionych wokół czasopisma „Zwrotnica”.

Sam Ważyk urodził...

Podobne wypracowania