Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

John Irving - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Urodził się 2 marca 1942 r. w Exeter, New Hampshire. Prozaik amerykański, scenarzysta filmowy. Jest laureatem Nagrody Akademii Filmowej, którą zdobył na 72. ceremonii wręczenia Oscarów za najlepszy scenariusz. Była to adaptacja jego własnej powieści: „Regulamin tłoczni win”, na podstawie której stworzono film: „Wbrew regułom”.

Młodość spędził w Austrii, gdzie studiował filozofię i historię sztuki. Debiut literacki Irvinga to powieść z 1968 r. pt. „Uwolnić niedźwiedzie”, która od razu zapewniła mu miejsce w gronie najbardziej poczytnych pisarzy współczesnych, będących w opozycji do tzw. literatury neoawangardowej. W powieści tej wykreował pewne elementy świata fikcyjnego, które stale powtarzają się w wielu jego utworach: to świat ludzi podróżujących z Ameryki do Wiednia, by z tej perspektywy niewydarzonego wędrowca obserwować historię XX wieku, ale przede wszystkim, by przeżywać historyczne wydarzenia własnego życia wewnętrznego.

Poza powieściami, z których wiele zostało zekranizowanych, napisał Irving kilka opowiadań (zebranych i wydanych w 1993 r. w zbiorze pt. „Trying to save Piggy Sneed”), jednak wg krytyków nowelistyka Irvinga nie dorasta do poziomu...

Podobne wypracowania