Charles Perrault „Sinobrody” - streszczenie
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
„Sinobrody” to baśń Charlesa Perrault, która opowiada historię strasznego mężczyzny z długą, siną brodą.
Tytułowy bohater był bardzo bogaty. Mieszkał na zamku, miał wielki majątek, wsie, miasta, złote zastawy i karoce. Żenił się wielokrotnie, ale jego wybranki znikały bez śladu, jedna po drugiej. Na kolejną żonę wybrał bohater jedną z córek swojej sąsiadki. Kobieta sama miała zdecydować, którą dziewczynkę oddać mężczyźnie, jednak żadna go nie chciała, ponieważ był straszny, a dziwna broda odstraszał ludzi. Chcąc przekonać do siebie sąsiadki, Sinobrody zorganizował wyjazd na wieś, gdzie bawiono się, tańczono i ucztowano. Jedna z córek nie czuła już lęku i tą ją wydano za mężczyznę. Po miesiącu wspólnego życia Sinobrody oznajmił żonie, że musi wyjechać w bardzo ważnej sprawie.
Pozwolił, by młoda małżonka zaprosiła swoje sąsiadki i koleżanki, by bawiła się i świętowała z nimi. Przed wyjazdem przekazał dziewczynie klucze, które otwierały wszystkie komnaty, skarbiec, pokoje z zastawami i innymi drogimi rzeczami. Tylko jednego, najmniejszego kluczyka żona nie mogła użyć. Otwierał on mały pokoik na parterze, obok ganku. Mężczyzna przestrzegł żonę, że jeśli nie posłucha i użyje klucza wzbudzi jego ogromny gniew. Dziewczyna przyrzekła mężowi posłuszeństwo. Kiedy na zamek przybyły sąsiadki zapragnęły podziwiać majątek nowej pani domu. Oglądały wszystkie pokoje, zachwycały się złotymi naczyniami i karocami. Ale dziewczyna bardzo się niecierpliwiła, ponieważ chciała zobaczyć, co mąż ukrywa w małym pokoiku.
Wzięła kluczyk i otworzyła zakazane drzwi. Na początku nic nie ujrzała, bo w pokoju było ciemno. Ale nagle zobaczyła, że podłoga jest brudna od krwi a ze ścian zwisają ciała martwych kobiet. Były to wszystkie żony Sinobrodego, który poślubiał je, a następnie zabijał. Przerażona dziewczyna uciekła, a zamykając drzwi upuściła klucz. Dopiero potem zauważyła, że był on umazany krwią. Myła go, zasypywała gliną, ale klucz miał magiczne właściwości i krew pojawiała się z powrotem. Tymczasem Sinobrody wrócił do domu. Poprosił żonę o oddanie kluczy. Ta długo zwlekała i wymyślała wymówki, w końcu jednak musiał oddać klucz. Mąż wpadł w złość, widząc krew na kluczu. Domyślił się, że żona była w pokoju. Postanowił ukarać ją śmiercią.
Dziewczyna poprosiła o chwilę na modlitwę i udała się do swojej komnaty. Razem z siostrą, Anną wypatrywała swoich braci, którzy tego dnia mieli ją odwiedzić. Gdy przed zamkiem pojawili się braci, dziewczyna oddała się w ręce okrutnego męża. Ten już miał ją zabić, gdy nagle do zamku wbiegli bracia i uratowali siostrę. Sinobrody próbował uciekać, ale młodzieńcy dogonili go i zabili.
Żona odziedziczyła majątek po mężu, który podzieliła między siebie, braci i siostrę. Potem szczęśliwie wyszła za mąż.
Podobne wypracowania do Charles Perrault „Sinobrody” - streszczenie
- Stanisław Barańczak „Garden party” - interpretacja, opracowanie wiersza
- Antoni Czechow „Kameleon” - bohaterowie. Charakterystyka głównych bohaterów opowiadania Czechowa
- Leopold Staff - biografia. Leopold Staff jako poeta trzech pokoleń
- Eliza Orzeszkowa „Nad Niemnem” - bohaterowie „Nad Niemnem” jako przedstawiciele społeczeństwa polskiego po powstaniu styczniowym
- Jacek Podsiadło - biografia, życiorys
- Kultura antyczna - charakterystyka ogólna
- Ocena inteligencji w „Weselu” - Stanisław Wyspiański „Wesele”
- Witkacy „Do przyjaciół gówniarzy” - interpretacja utworu
- Charakterystyka Ralfa - „Władca much” William Golding
- Gustav Dore „Walka Jakuba z aniołem” - opis obrazu, interpretacja
- Podmiot liryczny w „Sonetach Krymskich” - charakterystyka. Pielgrzym? Wygnaniec? Podróżnik?
- Tadeusz Słobodzianek - biografia, życiorys
- Paul Verlaine - charakterystyka twórczości
- Halina Poświatowska „Śmierć” - interpretacja i analiza wiersza
- Molier „Świętoszek” - charakterystyka Doryny
- Aleksander Gierymski „Powiśle” - opis obrazu, interpretacja
- Ignacy Krasicki „Do króla” - interpretacja i analiza satyry
- Biblia - „Pieśń nad Pieśniami” - interpretacja, symbolika utworu
- Mikołaj Gogol „Płaszcz” - problematyka, opracowanie opowiadania
- John Irving - biografia, życiorys