Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kultura antyczna - charakterystyka ogólna

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Antyk, czyli starożytność to okres, którego ramy czasowe obejmują dzieje od powstania pierwszych cywilizacji (ok. 4 tysiąclecia p.n.e.) do upadku Rzymu (476 r.n.e.). Największe znaczenie w tych czasach miały kultury grecka i rzymska. Zobaczmy jak one wyglądały.

Starożytna Grecja najprężniej rozwijała się od okresu wielkiej kolonizacji (VIIIw,p.n.e), kiedy to Hellenowie zdominowali obszar Mórz Śródziemnego i Czarnego. Ich kultura była wieloaspektowa i bardzo rozwinięta. Do dzisiaj promieniuje ona na obraz cywilizacji współczesnej.

Literatura starożytnych Greków to głównie „Odyseja” i „Illiada”. Te eposy Homera, których akcja toczy się w okresie wojny trojańskiej nie tylko wpłynęły na kształt późniejszych dzieł, ale wnosiły także nowe ideały wychowania. Bohaterowie Homera to postaci odważne, piękne, kierujące się dobrem. Rozbudowane porównania używane w tych eposach, na stałe weszły w literaturę, nosząc nazwę porównań homeryckich. Warto zwrócić uwagę na Hezjoda, autora dwóch eposów - „Narodzin bogów” (o powstaniu świata”) oraz „Pracy i dni” (dydaktycznego i moralizatorskiego).

Religia starożytnych Greków...

Podobne wypracowania