Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czy obraz współczesnego świata i rozwój nauki potwierdzają wizję Huxleya zawartą w „Nowym wspaniałym świecie”?

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powieść Aldousa Huxleya pt.: ,,Nowy wspaniały świat” napisana została w roku 1932. Od tego czasu minęło 78 lat, a więc szmat czasu. Mnóstwo rzeczy się zmieniło: nowoczesna cywilizacja osiągnęła wyżyny rozwoju. Myślę, że gdyby Huxley zaczął pisać swoją książkę w 2010 r., jego wizja przyszłości wyglądałaby zupełnie inaczej. Pomimo pewnej nieprzystawalności obrazów wykreowanych przez pisarza do dzisiejszego świata, jego antyutopia jest utworem uniwersalnym. Możemy ją bowiem odczytywać jako ostrzeżenie przed ciągle zmierzającym do uniformizacji i technicyzacji światem. Huxley przenosi nas w rok 2541 ( czyli 632 nowej ,,ery Forda”).

Już na pierwszych kartach powieści zapoznajemy się ze złotą receptą, stosowaną powszechnie w nowym wspaniałym świecie, umożliwiającą osiągnięcie całkowicie zorganizowanego i ujednoliconego społeczeństwa. Nikt nie jest tu poczęty naturalnie, ale każdy zostaje ,,wybutlowany”. Słowo MATKA budzi zgrozę i niesmak, jest nieprzyzwoite i zakazane. Kobiety są całkowicie niezależne. Monogamiczność jest postrzegana jako coś nienormalnego i niezdrowego: aby być pełnoprawnym członkiem społeczności trzeba mieć wielu partnerów - najlepiej co tydzień innego. Ludzie podzieleni są na kasty: alfy (inteligencji, dyrektorzy, wybitne...

Podobne wypracowania