Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Gustav Dore „Walka Jakuba z aniołem” - opis obrazu, interpretacja

Rycina Gustava Doré'a została wykonana w roku 1855. Jest to plastyczne przedstawienie  biblijnych wydarzeń.

Obraz jest czarno-biały. Na pierwszym planie widać anioła i mężczyznę. Z tytułu możemy zauważyć Jakuba. Anioł jest dużo większy od człowieka. Ma na sobie białe szaty, a z jego pleców wyrastają skrzydła, Jakub jest mniejszy, ubrany w ciemniejszą szatę. Postacie stoją na wzgórzu. W oddali widać wodę i znajdujące się za nią drzewa. U stóp wzgórza można dostrzec rośliny, które swoim kształtem przypominają węża. Wiją się i oplatają potężny kamień. Na skale oprócz postaci widać coś jeszcze. Jest to laska Jakuba. Według Biblii mężczyzna dostał ją od Boga i użył w czasie przeprawy przez rzekę Jordan. Na obrazie widać również wspaniałe niebo, które rozświetla słońce.

Samo przedstawienie tej sceny wydaje się nieco smutne, przygnębiające. Obraz pokazuje niełatwą sytuację, bo mimo że tytuł wskazuje na konkretną osobę, można go odczytywać na wiele sposobów.

Bardzo ważne są postaci na tej rycinie. Anioł jest ważniejszy i silniejszy. Na jego twarzy nie widać wysiłku, chociaż walczy z Jakubem. Jest wyprostowany, jego postać nie jest  dynamiczna. Patrzy z góry na człowieka, jakby z wyższością.

Natomiast Jakub jest mały i słaby. Na obrazie wyraźny jest jego ogromny wysiłek, a także siła, jaką wkłada w swoje działania. Stoi na skraju skały, zapiera się jedynie na jednej nodze. Może świadczyć to o jego bliskiej przegranej, o tym, że za chwilę spadnie ze skały. Człowiek spogląda w dół, być może nie ma już siły i jest niepewny swojej sytuacji. Łatwo dostrzec, że Jakub jest bez szans mimo swoich wysiłków. Anioł jest silniejszy, dlatego wcześniej czy później zwycięży.

Rycina jest plastycznym przedstawieniem sytuacji, którą opisano w Biblii, gdzie Jakub walczy z aniołem. Uważam jednak, że tym niesamowitym stworzeniem, które zwycięży z człowiekiem nie musi być tylko wysłannik Boga, ale nawet on sam. Laska, która leży na skale była symbolem boskiej pomocy i opieki nad ludźmi. Na obrazie wygląda jakby była porzucona przez Jakuba. Może świadczyć to o odrzuceniu Boga przez człowieka, rezygnacji z jego pomocy, buncie przeciwko świętości. Natomiast wężowe rośliny, które oplatają skały przypominają o istniejącym na świecie złu.

Obraz możemy odczytywać w sposób dosłowny, bo ukazuje biblijną walkę anioła z Jakubem. Jakub może symbolizować każdego człowieka, a anioł kogoś silniejszego, większego i mającego większe możliwości. Anioł jest wysłannikiem Stwórcy, więc jest też jego przedstawicielem. Czasami ludzie sprzeciwiają się Bogu, czasem czują się przez niego osądzani niesprawiedliwie.

Podobne wypracowania do Gustav Dore „Walka Jakuba z aniołem” - opis obrazu, interpretacja