Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Charakterystyka Ralfa - „Władca much” William Golding

„Władca much” Wiliama Goldinga opowiada o grupie chłopców, którzy trafili na bezludną wyspę, kiedy rozbił się samolot, którym lecieli. Żaden z dorosłych nie przeżył, chłopcy muszą sami zadbać o swój los. Wyspa położona jest w strefie tropikalnej, nie brakuje tam owoców ani wody. Rozbitkom nie grozi głód, ale zdani są wyłącznie na siebie. Najstarszy w grupie i najbardziej rozważny i odpowiedzialny jest Ralf, dlatego to on zostaje wybrany przywódcą w czasie pierwszego zgromadzenia.

Ralf jest dobrym organizatorem i przywódcą. Chłopiec rozdziela zadania wśród gromady, decyduje co mają robić pozostali. Za najważniejsze uznaje, by wszystkie decyzje podejmowane były wspólnie - stąd symboliczną rolę zyskuje muszla - koncha, za pomocą, której można zwoływać zebrania i zabierać głos. Ralf nie jest despotą ani tyranem, ale zwolennikiem demokracji. Wierzy, że każdy ma prawo do wygłoszenia swojego zdania. Oczywiście, zdaje sobie sprawę, że ktoś powinien decydować i mieć ostateczny głos i dlatego zgadza się być przywódcą. Natomiast nigdy nie sięgnąłby po władzę sam, tak jak Jack, wspierany przez swoją grupę.

Ralf ma dobre pomysły, każe rozniecić i podsycać ogień tak, by z przepływających...

Podobne wypracowania