Lewis Carroll „Alicja w Krainie Czarów” - charakterystyka postaci
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Alicja jest tytułową i zarazem główną bohaterką utworu Lewisa Carrolla. Poznajemy ją, gdy odpoczywa w ogrodzie. Ma blond włosy przewiązane czarną przepaską (dziś ukazuje się ją właśnie w taki sposób). Czytelnik od razu może wywnioskować, że bohaterka jest bardzo odważna i zarazem ciekawska.
Kiedy zobaczyła pędzącego przez ogród królika, pobiegła za nim. Nie zawahała się także wskoczyć do jego noty, choć nie widziała, co na nią tam czeka. W tajemniczej krainie, do której trafiła dziewczynka jest wiele przejść i korytarzy. Zainteresowana bohaterka chciałaby poznać każdy z nich. Jawi się nam jako postać bardzo zaradna. Potrafi poradzić sobie z rozmaitymi trudnościami. Kiedy okazało się, że jest za duża, aby zmieścić się w drzwiach wypiła napój zmniejszający, natomiast powiększające magiczne przedmioty także umiała wykorzystać w razie potrzeby. Była również otwarta na przygody i nowe znajomości. Gościła na dziwnym podwieczorku, kiedy zatrzymał się czas, piła herbatę z szalonym kapelusznikiem, a nawet brała udział w sprawie sądowej przeciwko Kierowi. Ta sytuacja pokazuje nam odwagę dziewczynki, ponieważ sprzeciwia się ona Królowej i oskarża o bezsensowność procesu. Możemy stwierdzić także, że Alicja ma bardzo bujną wyobraźnie, skoro śnią jej się tak wspaniałe przygody.
Biały królik to bardzo sympatyczna, a zarazem tchórzliwa postać. Boi się wszystkiego, także spóźnienia. Widać to już w pierwszej scenie książki. Zwierzę pędzi przez ogród i nerwowo spogląda na zegarek. Towarzyszy Alicji w czasie zwiedzania magicznej krainy, ale nieustannie jest przestraszony. Jednak w ostatnich rozdziale książki przechodzi wewnętrzną przemianę i podczas procesu rodzi się w nim odwaga. Czytelnik zauważa też kontrast pomiędzy królikiem a Alicją, co nadaje utworowi wartości. Tak sprzeczne postaci tworzą naprawdę udany duet.
Szalony kapelusznik to postać nieco zwariowana. Dziwnie wygląda i dziwnie się zachowuje. Cały czas się uśmiecha i zachowuje w iście „wariacki” sposób. Alicja uczestniczy w podwieczorku, na którym znajduje się także kapelusznik. Nie przeszkadza mu, że czas zatrzymał się i stoi w miejscu. Pierwowzorem dla tej postaci mogli być prawdziwi kapelusznicy, którzy często znajdowali się w stanach psychotycznych, wywołanych oparami rtęci unoszącymi się w fabrykach.
Natomiast żółwiciel to bohater bardzo smutny. Opowiada on dziewczynce swoją przerażającą historię. Kiedyś był prawdziwym żółwiem i wyglądał zupełnie zwyczajnie. Natomiast pewnego dnia przemienił się w karykaturę żółwia połączonego z cielęciem. Zwierzę nie mogło się z tym pogodzić i nieustannie rozpaczało.
Podobne wypracowania do Lewis Carroll „Alicja w Krainie Czarów” - charakterystyka postaci
- Witold Gombrowicz - biografia, życiorys
- Adam Asnyk „Jednego serca...” - opracowanie sonetu
- Juliusz Słowacki „Kordian” - Motyw kobiety w romantyzmie na podstawie „Kordiana” i wiedzy o epoce
- Ignacy Krasicki „Jagnię i wilcy” - interpretacja i analiza bajki
- Zygmunt Krasiński „Nie-Boska komedia” jako dramat społeczny - cechy
- Jak oceniasz Danusię? Jadwiga Korczakowska „Spotkanie nad morzem”
- Krzysztof Kamil Baczyński „Dwie miłości” - interpretacja i analiza. Miłość do kobiety i miłość do Ojczyzny
- Goethe „Król Olch” , „Romantyczność” Adama Mickiewicza - cechy ballady na przykładzie utworów
- „bruLion” - charakterystyka czasopisma literackiego
- Balzac „Ojciec Goriot” - charakterystyka postaci
- Pieter Bruegel „Walka karnawału z postem” - opis obrazu
- Władysław Broniewski „Ballady i romanse” - interpretacja i analiza wiersza
- Abelard i Heloiza – słynni kochankowie w literaturze. Opracowanie
- Tadeusz Gajcy - biografia, życiorys
- Mikołaj Rej „Żywot człowieka poczciwego”, Olga Tokarczuk „Prawiek i inne czasy” - porównanie obrazu życia ludzkiego w utworach
- Dramat współczesny - „Kartoteka” Tadeusza Różewicza
- Vincent van Gogh „Jedzący kartofle” - opis obrazu, interpretacja
- Barokowe spojrzenie na życie ludzkie ukazane na przykładzie wiersza Daniela Naborowskiego „Krótkość żywota” oraz innych utworów literackich tej epoki
- Jan Kochanowski „Wy, którzy pospolitą rzeczą władacie...” - interpretacja i analiza pieśni
- Cyprian Kamil Norwid „W Weronie”, „Coś ty Atenom zrobił, Sokratesie” - interpretacja i analiza porównawcza wierszy