Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Witold Gombrowicz - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Witold Marian Gombrowicz urodził się 4 sierpnia 1094 roku w Małoszycach. Był to majątek jego ojca, który był szlachcicem i przemysłowcem. W roku 1911 rodzina Gombrowiczów przeprowadziła się do Warszawy. Od roku 1916 Witold uczęszczał na lekcje do katolickiego gimnazjum im. św. Stanisława Kostki. Szkołę tą ukończył w roku 1922. Rok później zdał egzamin maturalny i rozpoczął studia na Uniwersytecie Warszawskim, na Wydziale Prawa. Dyplom licencjacki uzyskał 4 października 1927 roku. Po ukończeniu studiów odbył podróż do Paryża i w Pireneje, aby po powrocie do kraju odbyć staż w sądzie. Pomimo tego, że 25 lipca 1930 roku uzyskał tytuł aplikanta, nie rozpoczął kariery adwokackiej. Przyczyną takiego stanu rzeczy były poglądy polityczne pisarza. Był on piłsudczykiem, zaś społeczność prawników sympatyzowała z endencją. Starcie tak różnych poglądów uniemożliwiło Gombrowiczowi praktykowanie wyuczonego zawodu.

Rok 1933 to czas, kiedy pisarz opublikował „Pamiętnik z okresu dojrzewania”, pisał do gazet i rozpoczął prace nad „Iwoną, księżniczką Burgunda”. W grudniu zmarł jego ojciec. Gombrowicz wiele czasu poświęcał tworzeniu. W roku 1937 opublikował „Ferdydurke”. Następnie, na łamach „Skamandra”,...

Podobne wypracowania