Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tove Jansson - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Któż z nas w dzieciństwie nie śledził z zapartym tchem przygód Muminka, Panny Migotki, Włóczykija i Małej Mi? Bajka ta ,wydana między innymi w formie książkowej oraz komiksowej, podbiła serca dzieci na całym świecie stając się jedną z najpopularniejszych i najbardziej lubianych przez różne pokolenia odbiorców. Muminki rozsławiły także Finlandię jako kraj pisarzy i poetów, gdyż właśnie z tego państwa pochodzi Tove Jansson – twórczyni przygód Muminka i jego przyjaciół.

Fińska pisarka oraz graficzka przyszła na wiat w 1914 roku, jednak w przeciwieństwie do większości mieszkańców Helsinek, jej rodzina była szwedzkojęzyczna. W tym także języku Tove Jansson napisała wszystkie części przygód białych, pulchnych stworzonek. Pochodziła z artystycznej rodziny – jej mama była projektantką, natomiast ojciec rzeźbiarzem znanym z tworzenia monumentalnych aktów kobiecych. Także rodzeństwo Tove w dorosłym życiu zajmowało się sztuką. Środowisko rodzinne znacząco wpłynęło na plany kobiety, która zdecydowała się studiować w Akademii Sztuk Pięknych w Helsinkach, a także w Sztokholmie i Paryżu. Trzeba pamiętać, że Tove przejawiała przede wszystkim talenty plastyczne, co miało odzwierciedlenie...

Podobne wypracowania