Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„bruLion” - charakterystyka czasopisma literackiego

Czasopismo literacko-kulturalne „bruLion” zaczęło ukazywać się w 1986 roku pod redakcją Roberta Tekielego. Pierwotnie wydawano je poza cenzurą, a w oficjalnym obiegu pojawiło się dopiero w 1990 roku. W dzisiejszej nomenklaturze często stosuje się pisownię „bruLion”, która wynika z mylenia nazwy periodyku z jednym z towarzyszących mu przedsięwzięć - w latach 90-tych w TVP emitowano program satyryczny „Dzyndzylyndzy” o podtytule zaczerpniętym z tytułu czasopisma, a wtrącenie w środku wielkiej litery w żartobliwy sposób odnosiło się do angielskojęzycznego „lwa”. Samo środowisko „brulionu” stosowało jednak wyłącznie pisownię z małą literą „l”, zaś na okładce tytuł zapisywano jako „bRULION”.

W pierwszym etapie swojej działalności było to wydawnictwo skupiające anarchizującyh młodych autorów, których czas wkraczania w dorosłość przypadł na lata 80-te, zdominowane wydarzeniami związanymi z ruchem Solidarności, a z drugiej strony - coraz śmielej postępującym kapitalizmem. Stawali oni w opozycji do pomnikowości literatury pokolenia stanu wojennego, postulując zupełną swobodę twórczą, wolną od uwarunkowań historycznych, nakierowaną głównie na osobę twórcy...

Podobne wypracowania