Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Asnyk „Jednego serca...” - opracowanie sonetu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Sonet o incipicie „Jednego serca...” został spopularyzowany dzięki jego brawurowemu wykonaniu muzycznemu przez Czesława Niemena. Później wiersz zaadaptowany do wykonania scenicznego wykonywali m.in. bracia Cugowscy. Taka popularność świadczy o uniwersalnym przesłaniu utworu oraz o wciąż aktualnej tematyce.

Wiersz opowiada o, znanej w każdej epoce i każdym zakątku świata, potrzebie miłości. Jest to pragnienie niezbywalne, a jego niespełnienie nierzadko prowadzi do wielkich dramatów i nieszczęść. Utwór utrzymany został w typowej dla Asnyka atmosferze żalu i melancholii. Nie ma tu miejsca na radość z obcowania z ukochaną osobą. Sonet nie porusza jednak tematyki miłości nieodwzajemnionej, ale mówi o tej, która istnieje tylko potencjalnie. Wyrażony jest więc ból wywołany potrzebą obdarzenia kogoś uczuciem przy jednoczesnym nieistnieniu takiej osoby.

Utwór rozpoczyna się eliptycznym wykrzyknikiem: „Jednego serca!”, który zostaje rozbudowany w drugim wersie: „ tak mało, tak mało,/ Jednego serca trzeba mi na ziemi!”. Widoczna jest tutaj antyteza podkreślająca niewielkie, w rozumieniu poety, potrzeby: na całej wielkiej, pełnej rozmaitych osób ziemi, jemu do szczęścia potrzebne...

Podobne wypracowania