Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ignacy Krasicki „Jagnię i wilcy” - interpretacja i analiza bajki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Jagnię i wilcy” to bajka, opowiadająca o jagnięciu, zaskoczonym w lesie przez dwa wilki. Drapieżniki szykują się do pożarcia słabego i bezbronnego jagnięcia, kiedy w ostatniej chwili pyta ono, jakim prawem to robią. „Smacznyś, słaby i w lesie” - odpowiadają wilki i pożerają jagnię.

Historia przedstawiona przez Ignacego Krasickiego w mistrzowski sposób - forma wiersza jest dopracowana do perfekcji - opowiada o napaści na kogoś słabszego i bezbronnego. Wilki mają przewagę nad jagnięciem, nie jest w stanie im uciec, wilki to drapieżniki, jagnię jest ich ofiarą. Sytuacja jest beznadziejna, los jagnięcia jest przypieczętowany, nic nie zdoła go uratować. Zwierzę chwyta się jeszcze ostatniego sposobu, w jaki może odmienić jego los. Pyta wilków, jakim prawem napadają na niego, licząc na to, że pytanie otrzeźwi napastników, sprawi, że zrezygnują ze swoich krwiożerczych zamiarów. Ale to daremne nadzieje... Odpowiedź wilków jest równie bezczelna, co brutalna: jagnię jest słabsze, smaczne i na dodatek w lesie, daleko od kogokolwiek, kto mógłby pomóc. Właściwie to żadna odpowiedź, żadne tłumaczenie. Wilki odpowiadają cokolwiek, równie dobrze mogłyby rozszarpać swoją ofiarę, nic do niej nie mówiąc.

„Zawżdy...

Podobne wypracowania