Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Patriotyczna twórczość Jana Kochanowskiego i Mikołaja Reja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mikołaj Rej i Jan Kochanowski, twórcy polskiej literatury renesansowej, zgodnie z duchem czasów, w swych utworach poruszali szeroki zakres tematów, między innymi wypowiadali się na temat polityki, aktualnej i minionej sytuacji kraju. Mikołaj Rej odnosił się raczej do kwestii społecznych, jego dzieła miały wywierać wpływ na szlachtę, która była odpowiedzialna za prawa i prowadzoną politykę. U Kochanowskiego również takie odniesienia są obecne, ale kontekst patriotyczny jest szerszy. Patriotyzm zostaje przedstawiony w sferze ideowej. Poeta z Czarnolasu odwołuje się do historii i dawnych tradycji.

Patriotyzm w twórczości Mikołaja Reja jest rozumiany głównie jako dobre służenie ojczyźnie, czyli wywiązywanie się ze swoich obowiązków obywatela. W „Żywocie człowieka poczciwego” autor podkreśla, że udział w sejmach to obowiązek każdego szlachcica. A w czasie wojny, także w kampaniach zbrojnych. Ale służba ojczyźnie to także codzienna praca. Utrzymywanie majątku w dobrej kondycji, dbanie o chłopów, służą nie tylko osobistemu szczęściu i dobrobytowi, ale pomyślności całego kraju. Z kolei w „Krótkiej rozprawie między trzema osobami, Panem, Wójtem i Plebanem”, autor zwraca uwagę na...

Podobne wypracowania