Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Goethe „Król Olch” , „Romantyczność” Adama Mickiewicza - cechy ballady na przykładzie utworów

Ballada należy do gatunków literackich pisanych wierszem, łączących w sobie elementy epiki, liryki i dramatu (synkretyzm gatunkowy) oraz wiele rodzajów literackich, takich jak baśń, legenda, bajka ( synkretyzm rodzajowy). Romantyczna ballada odznaczała się nastrojowością, tajemniczością, ludowością oraz występowaniem elementów fantastycznych. Ważnym składnikiem ballady romantycznej była przyroda, stawiana na równi z głównymi bohaterami. Była nie tylko tłem dla historii, ale także była bezpośrednio związana ze światem ludzi i ich emocjami.

„Król Olch” spełnia wszystkie wymogi ballady. Fabuła utworu czerpie z ludowych wierzeń o królu Olszyn, który według legendy porywał małe dzieci i zabierał do swojego królestwa, do którego żywi nie mieli dostępu. Utwór zbudowany jest na zasadzie dialogu (cecha dramatu). Opisy przyrody i uczuć bohaterów podkreślają liczne wykrzyknienia („Pójdź do mnie, mój chłopcze, w głęboki las!”), epitety („Srebrne królewny”, „Złotolitą chustkę”), personifikacje („To wiatr, mój synku, to wiatru głos”) oraz pytania retoryczne („Czy słyszysz, mój ojcze, ten głos w gęstwinie...

Podobne wypracowania