Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Balzac „Ojciec Goriot” - charakterystyka postaci

Jan Joachim Goriot jest tytułowym bohaterem powieści Honoriusza Balzaca. To były handlarz mąką, mieszkający w pensjonacie pani Vaquer, który mieści się w ubogiej dzielnicy Paryża. Jego córkami są Anastazja i Delfina.

Jeszcze przed rewolucją był on zwykłym robotnikiem. Jednak jego oszczędność i przedsiębiorczość pozwoliły mu zgromadzić wystarczającą sumę pieniędzy, by po rozruchach w 1798 r. wykupić interes od dawnego właściciela. Goriot był człowiekiem niezwykle obrotnym, nie tylko doskonale wykorzystał wzrost cen zboża, dzięki któremu znacznie się wzbogacił, ale umiał także zjednać sobie ludzi wysoko postawionych, otaczających go protekcją. Mimo dobrego rozeznania w biznesie, nadal pozostawał on człowiekiem o bardzo ograniczonych horyzontach. Zupełnie nie interesował się życiem kulturalnym, nie dążył także do awansu społecznego, co później stało się jego wielkim przekleństwem.

Kluczowym zdarzeniem w historii bohatera była śmierć jego małżonki – córki rolnika z Brie. Po siedmiu latach związku para doczekała się dwóch córek, na które Goriot przelał wszystkie swoje uczucia. Delfina i Anastazja mogły spełniać wszystkie swoje zachcianki, ponieważ ojciec nie skąpił im pieniędzy. Kobiety szybko wykształciły...

Podobne wypracowania