Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Konceptyzm - wyjaśnienie pojęcia, przedstawiciele, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Konceptyzm jest nurtem literackim związanym przede wszystkim z Włochami i Hiszpanią, a zawdzięczający swoje pochodzenie innemu nurtowi zwanemu marinizmem (od włoskiego poety i twórcy nurtu - Giambattisto Marino). Oba te kierunki mają ze sobą wiele wspólnego, konceptyzm jednak kładzie nacisk, jak sama nazwa wskazuje, właśnie na koncept, czyli na zaskakujący pomysł, dzięki któremu przekazywane treści zaszokują odbiorcę. To jest główne założenie konceptyzmu. Poeci tego nurtu posługiwali się więc wieloma chwytami i środkami stylistycznymi, by formy ich wierszy spełniały wymogi kierunku, stosowali więc oksymorony, anafory, inwersję, a przede wszystkim paradoks jako główny czynnik przynoszący zamierzony efekt poetycki i często doprowadzany do granic absurdu, jeśli chodzi o treść utworów.

W Polsce głównymi przedstawicielami nurtu byli Daniel Naborowski i Jan Andrzej Morsztyn.

Naborowski był poetą dobrze wykształconym, który tworzył swoje wiersze z ogromną starannością, mimo że poezja nie była celem jego życia. w twórczości tego poety możemy upatrywać się elementów filozoficznych, refleksji na temat otaczającego świata. Do najbardziej znanych jego wierszy należy „Krótkość żywota”

Podobne wypracowania