Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tolkien „Władca Pierścieni” - charakterystyka Aragorna

Aragon jest jednym z głównych bohaterów sagi J. R. R. Tolkiena pt.: „Władca Pierścieni”. W Śródziemiu pełnił funkcję Strażnika Północy, pochodził bowiem z dynastii królów Gondoru i Arnoru, a w jego żyłach płynęła krew trzech ras zamieszkujących fantastyczny świat przedstawiony - ludzi, elfów i Majarów. Był jedynym prawdziwym spadkobiercą Isildura, jednak o swoim pochodzeniu dowiedział się dopiero jako młodzieniec. Wcześniej żył pod zmienionym imieniem. Wychowywał się w Rivendell, na dworze króla Elronda, który traktował go jak syna i w odpowiednim momencie wyjawił mu prawdę o jego królewskim rodowodzie.

Niedługo po przybraniu właściwego imienia Aragorn udał się na trwającą siedemdziesiąt lat Wojnę o Pierścień z czarnoksiężnikiem Sauronem. W jej trakcie poznał czarodzieja Gandalfa i rozpoczął serię wędrówek po całym Śródziemiu jako rycerz króla Rohanu i namiestnika Gondoru, dlatego w niektórych rejonach znany był jako Obieżyświat (Łazik). Na prośbę Gandalfa schwytał również Golluma i przywiódł go do siedziby króla Thanduila w Mrocznej Puszczy.

W czasie wojennych podróży Aragorn nabył wiele umiejętności, które uczyniły z niego doskonałego rycerza i tropiciela. W lasach Lorien spotkał też Arwenę, córkę Elronda, z którą połączyła go wzajemna miłość i przyrzeczenie wierności. Król Rivendell zapowiedział jednak, iż zgodzi się na ich związek dopiero wtedy, gdy Aragorn zasiądzie na tronie Zjednoczonego Królestwa.

W późniejszym czasie Aragorn wziął także udział w wyprawie Drużyny Pierścienia, w której towarzyszył Frodowi Bagginsowi w drodze do Rivendell. Po naradzie u króla Elronda został członkiem Drużyny, przewodząc jej od czasu śmierci Gandalfa i jego przemiany. Dowodził też oddziałami rycerzy w bitwach Wojny o Pierścień z czarnoksiężnikiem Sauronem i umożliwił Frodowi dotarcie do wnętrza Mordoru, dzięki czemu hobbit mógł wypełnić swoją misję.

Po wygranej wojnie Aragorn został koronowany na króla Zjednoczonego Królestwa Arnoru, Rohanu i Gondoru, przybrawszy imię Elessara, które dosłownie oznaczało „Kamień elfów”, a dzięki nabytej w ten sposób godności otrzymał zgodę Elronda na poślubienie Arweny. Para królewska doczekała się kilku córek i syna, który zapewnił kontynuację dynastii.

Podobne wypracowania do Tolkien „Władca Pierścieni” - charakterystyka Aragorna