Tolkien „Władca Pierścieni” - charakterystyka Aragorna
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Aragon jest jednym z głównych bohaterów sagi J. R. R. Tolkiena pt.: „Władca Pierścieni”. W Śródziemiu pełnił funkcję Strażnika Północy, pochodził bowiem z dynastii królów Gondoru i Arnoru, a w jego żyłach płynęła krew trzech ras zamieszkujących fantastyczny świat przedstawiony - ludzi, elfów i Majarów. Był jedynym prawdziwym spadkobiercą Isildura, jednak o swoim pochodzeniu dowiedział się dopiero jako młodzieniec. Wcześniej żył pod zmienionym imieniem. Wychowywał się w Rivendell, na dworze króla Elronda, który traktował go jak syna i w odpowiednim momencie wyjawił mu prawdę o jego królewskim rodowodzie.
Niedługo po przybraniu właściwego imienia Aragorn udał się na trwającą siedemdziesiąt lat Wojnę o Pierścień z czarnoksiężnikiem Sauronem. W jej trakcie poznał czarodzieja Gandalfa i rozpoczął serię wędrówek po całym Śródziemiu jako rycerz króla Rohanu i namiestnika Gondoru, dlatego w niektórych rejonach znany był jako Obieżyświat (Łazik). Na prośbę Gandalfa schwytał również Golluma i przywiódł go do siedziby króla Thanduila w Mrocznej Puszczy.
W czasie wojennych podróży Aragorn nabył wiele umiejętności, które uczyniły z niego doskonałego rycerza i tropiciela. W lasach Lorien spotkał też Arwenę, córkę Elronda, z którą połączyła go wzajemna miłość i przyrzeczenie wierności. Król Rivendell zapowiedział jednak, iż zgodzi się na ich związek dopiero wtedy, gdy Aragorn zasiądzie na tronie Zjednoczonego Królestwa.
W późniejszym czasie Aragorn wziął także udział w wyprawie Drużyny Pierścienia, w której towarzyszył Frodowi Bagginsowi w drodze do Rivendell. Po naradzie u króla Elronda został członkiem Drużyny, przewodząc jej od czasu śmierci Gandalfa i jego przemiany. Dowodził też oddziałami rycerzy w bitwach Wojny o Pierścień z czarnoksiężnikiem Sauronem i umożliwił Frodowi dotarcie do wnętrza Mordoru, dzięki czemu hobbit mógł wypełnić swoją misję.
Po wygranej wojnie Aragorn został koronowany na króla Zjednoczonego Królestwa Arnoru, Rohanu i Gondoru, przybrawszy imię Elessara, które dosłownie oznaczało „Kamień elfów”, a dzięki nabytej w ten sposób godności otrzymał zgodę Elronda na poślubienie Arweny. Para królewska doczekała się kilku córek i syna, który zapewnił kontynuację dynastii.
Podobne wypracowania do Tolkien „Władca Pierścieni” - charakterystyka Aragorna
- Bolesław Leśmian „Piła” - interpretacja i analiza utworu
- Tragedia antyczna - cechy tragedii greckiej
- Edward Stachura „Zobaczysz” – interpretacja i analiza wiersza
- Ignacy Krasicki „Filozof i chłop” - interpretacja i analiza bajki
- Fiodor Dostojewski „Zbrodnia i kara” - charakterystyka Raskolnikowa
- „Szewcy” Witkacego - postulat Czystej Formy
- Boccaccio „Dekameron” - „Sokół” - opis noweli. Cechy noweli „Sokół”
- Ryszard Kapuściński „Cesarz” - motyw władzy w „Cesarzu” Kapuścińskiego. Opracowanie
- Jarosław Iwaszkiewicz „Panny z Wilka” - charakterystyka bohaterek opowiadania
- Kordian jako bohater-idealista doby romantyzmu - rozwiń temat na podstawie utworu Juliusza Słowackiego „Kordian”
- Wiersze Daniela Naborowskiego - Motyw wanitatywny w twórczości Daniela Naborowskiego. Opracowanie
- Dorota Terakowska „Tam, gdzie spadają anioły” - opracowanie
- Julian Ursyn Niemcewicz „Powrót posła” - komedia polityczna i obyczajowa. Problemy polityczne, społeczne, obyczajowe w „Powrocie posła”
- Grupy poetyckie 20-lecia międzywojennego - Kwadryga
- Bolesław Prus „Placówka” - stylizacja gwarowa w „Placówce” Bolesława Prusa
- Goethe „Faust” - Dlaczego Faust podpisał cyrograf? Wypracowanie
- „Szatan z siódmej klasy” Kornel Makuszyński - Adaś w niewoli u bandytów
- Konceptyzm - wyjaśnienie pojęcia, przedstawiciele, przykłady
- Tove Jansson - biografia, życiorys
- Krytyka stosunków społecznych na przykładzie utworów „Żeńcy” Szymona Szymonowica oraz „Krótkiej rozprawy między Panem, Wójtem a Plebanem” Mikołaja Reja