Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kordian jako bohater-idealista doby romantyzmu - rozwiń temat na podstawie utworu Juliusza Słowackiego „Kordian”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Romantyzm to nurt powstały w opozycji do ideałów oświecenia. Kryzys racjonalistycznego światopoglądu zaowocował nowym sposobem postrzegania świata. Romantycy głosili prym uczucia nad rozumem, wskazywali na niezbadane obszary ludzkiej psychiki, wymykające się logicznemu i empirycznemu poznaniu. Nauka, która święciła triumfy na początku XIX wieku, okazywała się bezsilna wobec uczuć i namiętności. Afirmacja uczucia i silnych namiętności sprzyjała wyparciu racjonalizmu na rzecz idealizmu, przynajmniej w literaturze.

Kordian, bohater dramatu Słowackiego, to postać dynamiczna. Odbiorca może śledzić jego losy przez kilka lat, obserwując jego przemiany. Trzy akty sztuki stanowią trzy odsłony bohatera, który zmienia się pod wpływem wydarzeń. W pierwszym akcie jest on zakochanym nieszczęśliwie młodzieńcem. W drugim już jako dwudziestolatek podróżuje po krajach Europy. Wreszcie w trzecim, działa jako spiskowiec patriota. Kordian przechodzi metamorfozę, zmienia się jego światopogląd, system wartości, osobowość, a nawet temperament. Przemianie nie podlega jednak jego natura idealisty i silny indywidualizm romantyka.

Jako piętnastolatek Kordian wierzy w prawdziwą, romantyczną miłość. Idealizuje to uczucie, w jego przekonaniu jest ono doskonałym, wiecznym...

Podobne wypracowania