Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zofia Nałkowska „Granica” - interpretacja tytułu i jego znaczenie metaforyczne

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Granica” Zofii Nałkowskiej to powieść wielopłaszczyznowa. Z tego względu interpretacje  tytułu utworu mogą być rozmaita, choć swoiście łączące się ze sobą.

Jedną z tytułowych granic może być granica społeczna. Jest ona widoczna w podziale ludzi na warstwy społeczne. Najlepiej obrazuje to kamienica pani Kolichowskiej, którą zamieszkują różni ludzie – począwszy od najbiedniejszych (w piwnicach i na strychu), skończywszy na tych bogatych (zajmują piętra). Ci najbiedniejsi mają ciasne pokoje, nie mają łazienek, płacą ostatnimi pieniędzmi za czynsz. Bogaci natomiast w swoich mieszkaniach mają luksusy. Kolichowska nie ponagla ich z płaceniem czynszu, gdyż wie, że w końcu przecież zapłacą. Nie może być mowy o mieszaniu się tych warstw ani o przejściu z jednej do drugiej. Ludzie ci są ograniczani przez swoje pochodzenie.

Granicę społeczną przekroczył jednak Zenon Ziembiewicz, wdając się w romans z Justyna Bogutówną, pochodzącą z biedoty. Związek ten nie miał przyszłości, o czym chłopak dobrze wiedział. Wykorzystał dziewczynę, która wiązała nadzieję z wyżej urodzonym kochankiem.

Inna interpretacja tytułu powieści może wiązać się z granicą moralną. Przekroczenie tej granicy przynosi same szkody, przede wszystkim...

Podobne wypracowania