Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Szatan z siódmej klasy” Kornel Makuszyński - Adaś w niewoli u bandytów

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bandyci schwytali Adasia, gdy ten schował się w psiej budzie. Odnalazł go jeden z nich, odganiając psy. Złoczyńcy skrępowali chłopaka, a ten zaczął krzyczeć prosząc o ratunek. Postanowili wziąć Cisowskiego na „przesłuchanie” i dowiedzieć się, dlaczego przebywał akurat w tym miejscu. Adaś cały czas uparcie twierdził, że zabłądził. Chociaż strach go paraliżuje, lakonicznie odpowiada na zadane pytania. Upiera się przy tym, że nie wie, o co im chodzi. Nie ufa bandytom, którzy twierdzą, że nie wypuszczą go wolno, gdy wygada, co wie. Udaje wielce zdziwionego, kiedy pokazują mu rękopis księdza Koszyczka i zaszyfrowany list.

Nieopatrznie mówi o zakodowanym piśmie jako o starym. Przez bandytów uważany jest za sprytnego młodego człowieka. W końcu Adaś wymyśla, że przybył do tego domu po rękopis, który mu skradli. Cisowski jest uparty, jednak gdy porywacze przeszukują go, odnajdują klucz od walizki oraz kopię listu. Na szczęście zaprzestają dalszych poszukiwań, a mogliby odnaleźć jeszcze list pana Rozbickiego, który odgadnął ów szyfr. Jeden z bandytów proponuje Adasiowi korzystny układ - chłopak odszyfruje pismo, a wtedy razem podzielą się łupem. Mimo to Cisowski nie chce zgodzić się na bycie w spółce z przestępcami....

Podobne wypracowania