Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Anna Świrszczyńska - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ta poetka, prozaiczka oraz dramatopisarka pochodziła z rodziny o artystycznych tradycjach. Ojciec Anny Świrszczyńskiej był malarzem, choć jego dzieła nie cieszyły się ponadprzeciętną popularnością. Poetka urodziła się 1909 roku w Warszawie, tam też podjęła studia. Była to polonistyka, choć autorka marzyła o studiach artystycznych, na które jednak nie było jej stać.

Przyjmuje się, że prawdziwy debiut pisarki nastąpił w 1934 roku, kiedy to jej wyróżniony I nagrodą w Turnieju Młodych Poetów wiersz pt.: „Południe” pojawił się w czasopiśmie „Wiadomości Literackie”.

Wstąpiła w 1936 roku do Związku Literatów Polskich i to z pisaniem wiązała swoje przyszłe życie, jednak na drodze do spełnienia tych planów stanął wybuch II wojny światowej, podczas której pisarka zmuszona była zarabiać na swoje utrzymanie dorywczymi, ale bardzo absorbującymi pracami. Nie poddawała się jednak i kontynuowała swoją twórczość w miarę możliwości. Oprócz aktywności jako sanitariuszka, działała także w podziemiu kulturalnym zdobywając za swoje wiersze liczne nagrody i wyróżnienia.

Po wojnie osiadła w Krakowie, gdzie kontynuowała twórczość literacką, pisała do gazet („Tygodnik Powszechny”,...

Podobne wypracowania