Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Antoni Malczewski - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Niezwykłe było życie Antoniego Malczewskiego, jednak wielu przygodom towarzyszył także tragizm, który to w końcu przyczynił się do śmierci poety. Artysta nie trudnił się tylko poezją – był także wsławionym podróżnikiem. Widocznie miał w sobie coś, co kazało mu podążać szlakami jeszcze nieprzetartymi, gdyż zarówno na polu literatury jest prekursorem, jak i na polu podróżniczym – jako pierwszy Polak zdobył szczyt Mont Blanc i jako pierwszy człowiek na świecie (wraz z Jeanem-Michaelem) zdobył Aiguille do Midi – jeden z alpejskich szczytów.

Artysta pochodził ze znacznej rodziny i miał wielu przodków, którzy w jakiś sposób mieli wpływ na losy Polski: jego ojcem był Jan Józef Malczewski, dowódca 5 Pułku Przedniej Straży i 12 Regimentu Pieszego Koronnego. Był także uczestnikiem konfederacji targowickiej, która sprzeciwiała się zmianom wniesionym przez Konstytucję 3 Maja. Jego brat także parał się służbą wojskową – był generałem artylerii w odległym Meksyku. Na tym jeszcze nie koniec: babcia Antoniego Malczewskiego była wnuczką Jerzego IV, który był z kolei bratem króla polskiego Augusta II Mocnego. Jak widać, Malczewski miał solidne koligacje. Dołączając do tego fakt,...

Podobne wypracowania