Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Aleksander Wat - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Urodził się w Warszawie, w rodzinie żydowskiej noszącej nazwisko Chwat. Jego siostra, Seweryna Broniszówna, to słynna aktorka początku XX wieku. Młody Aleksander po ukończeniu gimnazjum wstępuje na Uniwersytet Warszawski, gdzie w latach 1918-1926 studiuje filozofię. W tym okresie wraz z przenikającymi z zagranicy tendencjami pojawiają się pierwsze grupy futurystyczne w Polsce. Również Wat znacząco przyczynia się do ich rozwoju. Razem z Anatolem Sternem organizuje wieczory futurystyczne, ogłasza manifesty i redaguje jednodniówki (m.in. „Tak” z 1919, „Gga, pierwszy polski almanach poezji futurystycznej” z 1920).

Równie oryginalny, co szokujący jest futurystyczny debiut Wata, a mianowicie wydany w 1919 z datą 1920 poemat prozą - „Ja z jednej strony i ja z drugiej strony mojego mopsożelaznego piecyka”. Jak wyjaśniał autor dzieła, miało ono powstać w czasie choroby, kiedy walczył z 40-stopniową gorączką. Być może to żartobliwe tłumaczenie miało dodać tylko i wyłącznie kolorytu tekstowi i tak balansującemu już na pograniczu szalonej wyobraźni i chorej, schizofrenicznej osobowości, jaką przejawia złożony i skomplikowany podmiot poematu. Również założone w 1924 wraz Henrykiem Berlewim i Stanisławem Bruczem biuro...

Podobne wypracowania